Viac

  Potravinári varujú: Pre toto by si nemal kupovať slovenské melóny

  Slovenské melóny ponúkané na trhoch alebo v stánkoch pri cestách a pýšia sa ich pôvodom, rozhodne slovenské nie sú. Uviedla to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), ktorá zároveň chce upozorniť spotrebiteľov, aby sa nenechali nalákať na ich kúpu. Obchodník ich v tomto zámerne zavádza.

  --- Reklama ---

  SPPK dodala, že oslovení slovenskí pestovatelia povedali, že ich melóny ešte len budú kvitnúť alebo sa už začínajú vytvárať drobné plody. Prvé slovenské melóny z tohtoročnej úrody, ktoré sa pestujú voľne na poliach, sa budú zbierať najskôr o mesiac, v polovici júla. Melóny z fóliovníkov prídu na rad o niečo skôr, pravdepodobne začiatkom júla.

  „Aj ja osobne som sa v týchto dňoch stretol s predajom slovenských melónov pri cestách. Žiadne slovenské melóny to nie sú. Ide o vedomé klamanie zákazníka. Pôvod týchto melónov nepoznáme a môžeme aj oprávnene polemizovať, nakoľko sú bezpečné pre náš organizmus. Melóny z mimoeurópskych krajín sú pestované za iných podmienok ako v Európskej únii,“ povedal Jakub Makovecký zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

  Jozef Šumichrast, podpredseda SPPK doplnil, že ľudia by sa mali zamyslieť nad tým, kedy a ktoré slovenské ovocie a zelenina sa dá v čerstvom stave kúpiť. „Poďme preto viac so zákazníkmi hovoriť o sezónnosti, aby sme viac podporili našu produkciu, nie dovážanú. Prírodu nemôžeme naháňať, aj slovenské melóny potrebujú čas na to, aby zakvitli, narástli a dozreli. Apelujem preto na spotrebiteľov, aby nakupovali s rozumom a nedali sa nachytať,“ zdôraznil Šumichrast a dodal, že vodovým melónom sa hovorí aj ako o zázraku leta. Vďaka nim si vie organizmus doplniť dôležité tekutiny, minerály a vitamíny.

  --- Reklama ---
  Slovenské melóny ponúkané na trhoch alebo v stánkoch pri cestách a pýšia sa ich pôvodom, rozhodne slovenské nie sú.

  Slovensko nie je sebestačné v produkcii melónov. SPPK dodala, že poľnohospodárov, ktorí sa dnes ešte stále venujú tomuto artiklu poľnohospodárskej produkcie, zostalo už len torzo. Podľa Komoditnej situačnej a výhľadovej správy za zeleninu sme v roku 2022 pestovali dyňu červenú na výmere 83 hektárov pri produkcii 3573 ton. Melón cukrový sme zbierali len z 25 hektárov pri produkcii 306 ton.

  Ekonomika pestovania nepustí, viaceré firmy v minulosti skončili s produkciou melónov pre nárast dovozov lacných melónov zo zahraničia, ktoré dozrievajú aj podstatne skôr. Potvrdzujú to aj údaje zo Štatistického úradu SR. „Kým v roku 2010 sa na Slovensko doviezli melóny v hodnote 10 mil. eur, v roku 2020 sa dovoz takmer zdvojnásobil na hodnotu 18,7 mil. eur. Vlani sa rastúci trend dovozov melónov ešte viac zvýšil. Zahraničných melónov sa k nám doviezlo za viac ako 35,5 mil. eur. Z európskych krajín dominujú importy najmä zo Španielska, Maďarska a Grécka,“ zhrnula Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum