Viac

  Bulharsko tesne nesplnilo kritériá na prijatie eura

  Bulharsko v súčasnosti tesne nespĺňa kritériá na prijatie eura. Vyplýva to z takzvanej konvergenčnej správy, ktorú zverejnila v stredu Európska komisia (EK). TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

  --- Reklama ---

  Krajina, ktorá chce zaviesť euro ako svoju menu, musí splniť viacero podmienok. Bulharsko vyhovuje takmer všetkým kritériám s výnimkou cenovej stability. Vstup do eurozóny, s ktorým bulharská vláda počítala začiatkom roka 2025, sa preto pravdepodobne oddiali. Komisia víta snahu Bulharska začleniť sa do menovej únie a s krajinou bude ďalej spolupracovať, uviedla hovorkyňa EK. Dátum možného vstupu do eurozóny nechcela špecifikovať.

  Bulharsko v súčasnosti tesne nespĺňa kritériá na prijatie eura. Vyplýva to z takzvanej konvergenčnej správyZdroj: Shutterstock

  Bulharsko upravilo svoje zákony, má stabilné verejné financie a spĺňa aj kritériá stabilného výmenného kurzu národnej meny lev voči euru a konvergencie dlhodobých úrokových sadzieb, uviedla EK v hodnotiacej správe.

  K máju 2024 sa priemerná medziročná miera inflácie v Bulharsku za posledných 12 mesiacov pohybovala na úrovni 5,1 %, čo je výrazne nad požadovanou hodnotou 3,3 %. Kritérium cenovej stability stanovuje, že priemerná ročná miera inflácie nesmie byť o viac ako 1,5 percentuálneho bodu vyššia ako miera troch krajín eurozóny s najnižšou infláciou.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Takto vyzerala streľba na Donalda Trumpa. Útočník je mŕtvy, hlásia zranených

  Trapas amerického prezidenta. Biden na summite NATO predstavil Zelenského ako Putina

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pellegrini

  So slovenčinou sa dohovoríš aj v zahraničí. Študenti sa ju učia v týchto štátoch sveta

  Žena zahynula po útoku medveďa počas turistiky v rumunských Južných Karpatoch. Medveďa policajti zastrelili.

  V Karpatoch medveď zabil mladú ženu

  Brazílska federálna polícia obvinila bývalého prezidenta Jaira Bolsonara z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna brazílskych realov.

  Brazílsky exprezident je obvinený z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna realov

  Rusko v pondelok vykonalo rozsiahly raketový útok na Ukrajinu. Terčom sa stalo aj hlavné mesto Kyjiv či Kryvyj Rih v Dnipropetrovskej oblasti.

  Ruský útok zasiahol najväčšiu detskú nemocnicu v Kyjive

  Parlamentné voľby vo Francúzsku vyhrala ľavica

  V Česku vystrája počasie

  V susednom Česku vystrája počasie. Búrky tam majú prvú obeť