Viac

  Parlamentné voľby vo Francúzsku vyhrala ľavica

  Konečné výsledky predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku potvrdili prekvapivé víťazstvo ľavicových strán. Ľavicová koalícia Nový ľudový front získala najviac kresiel v dolnej komore parlamentu, čo bude viac ako 180. Centristická aliancia Spolu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je na druhom mieste s viac ako 160 kreslami. Krajne pravicové Národné združenie, ktoré viedlo v prvom kole hlasovania, skončilo tretie so 143 mandátmi.

  --- Reklama ---

  Hoci sa ostatným stranám podarilo zabrániť radikálnej pravici, aby nemala väčšinu v parlamente, teraz ju však nemá nikto. To môže do krajiny, ktorá nemá v modernej histórii tradíciu koaličných vlád, priniesť politickú paralýzu. Politické nepokoje by mohli otriasť trhmi a francúzskou ekonomikou, druhou najväčšou v Európskej únii, a mať ďalekosiahle dôsledky pre vojnu na Ukrajine, globálnu diplomaciu a hospodársku stabilitu Európy.

  Zdroj: TASR

  Prezident Macron čelí perspektíve, že bude krajinu viesť spoločne s premiérom, ktorý bude odmietať väčšinu jeho politiky. Premiér Gabriel Attal avizoval, že odstúpi z funkcie. Kto by mohol viesť novú vládu je nejasné. Najprominentnejší líder ľavicovej koalície je kontroverzný Jean-Luc Mélenchon z krajne ľavicovej strany Nepoddajné Francúzsko.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Takto vyzerala streľba na Donalda Trumpa. Útočník je mŕtvy, hlásia zranených

  Trapas amerického prezidenta. Biden na summite NATO predstavil Zelenského ako Putina

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Nezávislosť spravodajstva Markízy a STVR je ohrozená, myslí si polovica opýtaných

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pellegrini

  So slovenčinou sa dohovoríš aj v zahraničí. Študenti sa ju učia v týchto štátoch sveta

  Žena zahynula po útoku medveďa počas turistiky v rumunských Južných Karpatoch. Medveďa policajti zastrelili.

  V Karpatoch medveď zabil mladú ženu

  Brazílska federálna polícia obvinila bývalého prezidenta Jaira Bolsonara z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna brazílskych realov.

  Brazílsky exprezident je obvinený z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna realov

  Takmer polovica Slovákov sa prikláňa k prozápadnému smerovaniu krajiny

  Rusko v pondelok vykonalo rozsiahly raketový útok na Ukrajinu. Terčom sa stalo aj hlavné mesto Kyjiv či Kryvyj Rih v Dnipropetrovskej oblasti.

  Ruský útok zasiahol najväčšiu detskú nemocnicu v Kyjive