Viac

  Nemáš jasno v tom, čo ísť študovať? Za tieto odbory ponúka mladým Slovákom ministerstvo štedré štipendium

  Študenti odborov, ktorí sa pripravujú na vybrané nedostatkové povolania, môžu získať štipendium vo výške až 16 500 eur na tri roky. Ako informovalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, štipendium je určené pre tých študentov, ktorí v akademickom roku 2024/2025 nastúpia na štúdium odboru, ktorý je potrebný pre trh práce.

  --- Reklama ---

  Týka sa to napríklad odboru učiteľstvo, ošetrovateľstvo, verejné zdravotníctvo či všeobecné lekárstvo, ale napríklad aj odborov z oblasti jadra. Ako ministerstvo ďalej uviedlo, ide o jedno z opatrení, ktorými chcú maturantov motivovať k výberu odborov, ktoré pripravujú na nedostatkové povolania.

  Rezort poukázal, že jestvujú zamestnania a pozície, kde evidujú dlhodobo nedostatok zamestnancov, čo viedlo súčasné vedenie ministerstva k vytvoreniu ďalšej kategórie v rámci štipendijnej schémy „Študuj doma, Slovensko Ťa odmení“. „Popri dvoch kategóriách, ktoré poznáme aj z minulých rokov, bude navyše vybraných ďalších 400 najlepších úspešných uchádzačov, ktorí sa zapíšu na študijný program pripravujúci na nedostatkové povolania,“ avizuje MŠVVaM.

  Doplnilo, že v budúcom roku bude v rámci predmetnej štipendijnej schémy podporených celkovo 1 570 maturantov, pričom 750 spomedzi nich bude v kategórii najväčších talentov a 420 z kategórie „nadpriemerní študenti, ktorí sú zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo patria do špecifických znevýhodnených skupín“. V týchto dvoch kategóriách je štipendium na tri roky vo výške 9-tisíc eur.

  --- Reklama ---

  „Zoznam nedostatkových povolaní bol identifikovaný za pomoci odborníkov z rôznych oblastí zaoberajúcich sa pracovným trhom a jeho potrebami. Rezort školstva oslovil na tvorbu zoznamu týchto povolaní aj samotné akademické prostredie,“ uviedlo ministerstvo školstva. Doplnilo, že na tvorbe zoznamu sa podieľalo napríklad ministerstvo hospodárstva, rezort práce, Inštitút vzdelávacej politiky, ale napríklad aj Klub 500 či Konfederácia odborových zväzov.

  Zdroj: Shutterstock

  „Štipendijná schéma ‚Študuj doma, Slovensko Ťa odmení‘ je jedným z nástrojov, ktorým sa snažíme udržať tie najlepšie študentky a tých najlepších študentov doma na Slovensku. Uvedomujeme si, že to nie je zázračné riešenie, ktoré zo dňa na deň vyrieši odliv mozgov zo Slovenska. Preto sme sa rozhodli štipendijnú schému rozšíriť o ďalšiu kategóriu, ktorá vie schému ešte viac zatraktívniť a ponúknuť možnosť štipendia aj ďalším 400 študentom. Sumou 16 500 eur podporíme v akademickom roku 2024/2025 študentky a študentov študijných programov, ktoré sú naviazané na dlhodobo nedostatkové povolania, akými sú učitelia, ošetrovatelia, lekári, ale tiež zamestnanci v oblasti jadrovej energetiky,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

  Štátny tajomník rezortu školstva Róbert Zsembera ozrejmil, že štyrom stovkám štipendistov v týchto odboroch budú vyplácať štipendium vo výške 300 eur mesačne počas troch rokov, tak ako je to aj v prípade zvyšných dvoch kategórií. „Po prvom úspešne absolvovanom ročníku však bude štipendistom po zápise do druhého ročníka vyplatená jednorazová suma 1 000 eur, po druhom úspešne absolvovanom ročníku a zápise do tretieho ročníka 1 500 eur a po úspešnom ukončení tretieho ročníka bude štipendistom vyplatená jednorazová odmena vo výške 5 000 eur,“ doplnil Zsembera.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy

  Slováci, vybavenie nového pasu si nenechávajte na poslednú chvíľu. Štandardná lehota sa predlžuje