Viac

  Slováci patria medzi tých šťastnejších na svete. Väčšina má pohodlný prístup k čistej vode

  Slovenské domácnosti patria podľa Štatistického úradu SR k tým šťastnejším na svete, nakoľko výrazná väčšina bytov na Slovensku má pohodlný prístup k čistej vode. ŠÚ SR uviedol, že podľa Sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 malo Slovensko približne 1,9 milióna bytov, ktoré majú vodovod v byte. Tieto byty predstavovali viac ako 85 percent zo všetkých bytov v SR.

  --- Reklama ---

  Zo sčítania v roku 2021 ďalej vyplynulo, že vodovod v byte z vlastného zdroja má viac ako 235-tisíc bytov, čo predstavuje viac ako 10,5 percenta bytov. ŠÚ SR dodal, že bez vodovodu sú na Slovensku vyše dve percentá bytov, čo je viac ako 45-tisíc. Najmenej bytov bez vodovodu, konkrétne 670 bolo v Bratislavskom kraj. Najviac bytov bez vodovodu bolo v Prešovskom a Banskobystrickom kraji, kde počet bytov bol v obidvoch krajoch viac ako deväť tisíc.

  Zdroj: Shutterstock

  ŠÚ SR ešte vysvetlil, že prístup k vode vždy neznamená prípojku z verejnej siete. Byty môžu mať prístup k vode aj z vlastného zdroja. V tomto kontexte je v SR prístup k vode v bytoch veľmi dobrý, viac ako 85 percent domácností má doma k dispozícii čistú vodu, uviedol úrad a doplnil, že ak hovoríme o vodovodnej prípojke z verejnej siete tú má v SR len 67 percent domov a takmer 16 percent domov má vlastnú.

  Svetový deň vody bol vyhlásený ako Deň vody v roku 1992 Valným zhromaždením OSN na Konferencii v brazílskom meste Rio de Janeiro. Svetový deň vody sa teda oslavuje počnúc rokom 1993 v súlade s odporučeniami Konferencie OSN o životnom prostredí a rozvoji.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur