Viac

  Najvyšší súd zrušil rozhodnutie o prerušení stíhania Slotu

  Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí v stredu 29. mája zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica z 26. apríla o prerušení stíhania bývalého politika Jána Slotu. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

  --- Reklama ---

  Sudca ŠTS Michal Truban ešte v apríli na návrh obhajcu prerušil trestné stíhanie obžalovaného Ján Slotu. Dôvodom je nález Ústavného súdu (ÚS) SR a pozastavenie účinnosti všetkých ustanovení trestného zákona po jeho poslednej zmene. Týkať sa majú výšky trestných sadzieb, pričom všeobecný súd môže podľa sudcu konať, teda ukončiť dokazovanie a rozhodnúť až po rozhodnutí ÚS SR. Prokurátor proti tomuto rozhodnutiu súdu podal sťažnosť.

  Najvyšší súd zrušil rozhodnutie o prerušení trestného stíhania bývalého politika a predsedu SNS Jána Slotu.Zdroj: TASR

  Slota bol už ŠTS raz uznaný za vinného zo zasahovania do nezávislosti súdu, rozhodnutie však bolo zrušené a vrátené na prvostupňový súd odvolacím Najvyšším súdom SR na opätovné prejednanie a rozhodnutie. Bývalý predseda SNS a exprimátor Žiliny dostal konkrétne v júni 2023 v úplatkárskej kauze podmienečný trest. Samosudca ho totiž uznal za vinného z pokračovacieho zločinu zasahovania do nezávislosti súdu a uložil mu trest odňatia slobody vo výmere dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní štyroch rokov. Voči verdiktu sa odvolali prokuratúra aj obhajoba.

  Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiadal pre bývalého politika Jána Slotu, pôvodne obžalovaného z účastníctva na zločine prijímania úplatku formou pomoci, dva samostatné tresty za dva skutky v obžalobe. V obidvoch prípadoch navrhol samostatné nepodmienečné tresty v trvaní päť rokov so zaradením do ústavu pre výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Odôvodnil to časovým rozsahom skutkov a nemožnosťou uložiť súhrnný trest.

  --- Reklama ---

  Celá kauza sa podľa obžaloby začala smrteľnou nehodou, ktorú zavinil Vladimír Machaj. Spolu s Romanom Kudláčkom a Slotom mali v roku 2018 dať úplatok sudcovi Polkovi, pričom vinník nakoniec dostal podmienečný trest. Slotu špeciálna prokuratúra obžalovala z účastníctva na zločine prijímania úplatku formou pomoci. Podľa obžaloby mal prijať úplatky v dvoch skutkoch pre bývalého sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla Polku, raz vo výške päťtisíc eur a druhýkrát 10-tisíc eur, z ktorých si mal polovicu nechať.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pellegrini zložil sľub. Ujíma sa funkcie prezidenta Slovenskej republiky

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor