Viac

  Umelá inteligencia ovplyvňuje pracovný trh aj na Slovensku. Patrí tvoja profesia medzi ohrozené?

  Umelá inteligencia najviac ohrozuje povolania s vysokou kvalifikáciou a vyššími mzdami. Potvrdili to už viaceré štúdie, aj z dielne samotných tvorcov technológie. Experti Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj tento raz prišli s novým zoznamom najviac a najmenej ohrozených povolaní.

  --- Reklama ---

  Finančný expert, poistný matematik, rozpočtár, genetický poradca a nákupca, ktorý robí prieskum trhu, vyhľadáva a vyberá dodávateľov, je podľa expertov päť profesií, ktorým najviac konkuruje nová technológia. Tieto povolania si vyžadujú zručnosti, ktoré síce nemožno automatizovať pomocou presných pravidiel, ale v ktorých umelá inteligencia vyniká.

  Umelá inteligencia najviac ohrozuje povolania s vysokou kvalifikáciou a vyššími mzdami. Vyplýva z nového zoznamu ohrozených povolaní.Zdroj: Shutterstock

  Najnižší vplyv bude mať umelá inteligencia v povolaniach vyžadujúcich nerutinné fyzické zručnosti. Patria medzi ne tanečníci, fitnes tréneri a príbuzné profesie alebo pracovníci, ktorí fyzicky spracúvajú alebo opracúvajú materiály, ako je železo či betón.

  Ako upozorňuje štúdia, vplyvom umelej inteligencie sa zmení dopyt po zručnostiach zamestnancov. Netýka sa to len špecialistov informačných technológií. Napriek nedávnemu zvýšenému záujmu o špecialistov na vývoj a údržbu modelov umelej inteligencie však títo predstavujú len nepatrný podiel na celkovej zamestnanosti. Väčšina pracovníkov, ktorí budú využívať pri svojej práci umelú inteligenciu, ani nebude potrebovať špeciálne znalosti o tejto oblasti, ani o fungovaní systému.

  --- Reklama ---

  Namiesto toho v prípade povolaní s vysokou mierou ohrozenia rastie dopyt po zručnostiach emocionálneho alebo kognitívneho typu. Originalita, uvažovanie a riešenie problémov, to sú len niektoré z čoraz častejšie požadovaných vlastností v online inzerátoch anglicky hovoriacich krajín a štátov kontinentálnej Európy. Umelá inteligencia nevytláča finančného experta či rozpočtára z pracovného trhu, len mení zručnosti, ktoré od neho bude požadovať firma.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov

  Slovensko sa v Svetovej ročenke konkurencieschopnosti prepadlo o šesť priečok

  Obrovské prekvapenie. Slovenskí futbalisti zdolali tretí najlepší tím na svete

  Policajt mimo služby začul dron a odhalil pašované cigarety

  Muž roky týral ženu v garáži, už je v rukách polície