Viac

  Izraelská polícia vyzbrojí civilných dobrovoľníkov vo všetkých mestách

  Izraelská polícia vyzbrojí civilných dobrovoľníkov vo všetkých mestách v krajine, oznámil v pondelok policajný komisár Kobi Šabtaj a minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

  --- Reklama ---

  Nových dobrovoľníckych oddielov bude 347 a bude v nich celkovo pôsobiť 13.200 osôb. Dostanú pušky a ochranné vybavenie, spadať budú pod políciu. V pohraničných oblastiach Izraela podobné oddiely pôsobia dlhodobo. Pozostávajú z vojakov vo výslužbe, ktorí dostávajú zbrane a výcvik. V prípade potreby odpovedajú na útoky v spolupráci s armádou a políciou.

  Izraelská polícia vyzbrojí civilných dobrovoľníkovZdroj: TASR

  „Masaker na juhu krajiny ukázal, aké dôležité sú tieto primárne zásahové jednotky, ktoré zachránili celé komunity,“ uviedol Ben Gvir v pondelkovom vyhlásení. Ministerstvo národnej bezpečnosti sa pod Gvirovým vedením snaží zmierniť kritériá na vydávanie zbrojných preukazov v Izraeli. Nosenie krátkej zbrane chce povoliť aj ľuďom so základným vojenským výcvikom, ktorí žijú alebo pracujú v konfliktných oblastiach.

  Od útoku militantného hnutia Hamas na Izrael pred niečo viac ako týždňom požiadalo o zbrojný preukaz 41.000 Izraelčanov. Od začiatku roka dovtedy bolo pritom len 38.000 žiadateľov.

  --- Reklama ---

  Po útoku Hamasu kúpila izraelská polícia viac než 6000 pušiek pre 566 nových civilných jednotiek. Najviac takéto jednotky podľa polície potrebujú pohraničné a veľké mestá a tiež mestá, v ktorých žijú arabské aj židovské komunity.

  Izrael je vo vojne s Hamasom od 7. októbra, keď militanti tohto hnutia prenikli cez hraničnú bariéru a zmasakrovali stovky ľudí. O život odvtedy prišlo viac než 1400 Izraelčanov, najmä civilistov. Izrael následne vyhlásil Hamasu vojnu, uvalil blokádu na pásmo Gazy a spustil masívne bombardovanie tejto oblasti, v dôsledku čoho zahynulo vyše 2750 ľudí.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Takto vyzerala streľba na Donalda Trumpa. Útočník je mŕtvy, hlásia zranených

  Trapas amerického prezidenta. Biden na summite NATO predstavil Zelenského ako Putina

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pellegrini

  So slovenčinou sa dohovoríš aj v zahraničí. Študenti sa ju učia v týchto štátoch sveta

  Žena zahynula po útoku medveďa počas turistiky v rumunských Južných Karpatoch. Medveďa policajti zastrelili.

  V Karpatoch medveď zabil mladú ženu

  Brazílska federálna polícia obvinila bývalého prezidenta Jaira Bolsonara z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna brazílskych realov.

  Brazílsky exprezident je obvinený z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna realov

  Rusko v pondelok vykonalo rozsiahly raketový útok na Ukrajinu. Terčom sa stalo aj hlavné mesto Kyjiv či Kryvyj Rih v Dnipropetrovskej oblasti.

  Ruský útok zasiahol najväčšiu detskú nemocnicu v Kyjive

  Parlamentné voľby vo Francúzsku vyhrala ľavica

  V Česku vystrája počasie

  V susednom Česku vystrája počasie. Búrky tam majú prvú obeť