Viac

  Sociálnymi sieťami sa šíria dezinformácie o konflikte v Izraeli a Gaze. Kto za nimi stojí?

  Sociálne médiá zaplavili dezinformácie, konšpiračné teórie a nenávistný obsah týkajúci sa diania v Izraeli a Gaze. Vynorili sa otázky, či sa na manipuláciu s konverzáciou nepoužívajú neautentické účty.

  --- Reklama ---

  V čase, keď sa na mieste odohráva násilie, Marianna Spring z BBC zisťovala, kto stojí za dezinformáciami. Keď si minulý týždeň otvorila aplikáciu TikTok, zobrazilo sa jej video s mladou Izraelčankou, ktorú 7. októbra zajali bojovníci Hamasu ako rukojemníčku. Zábery boli šokujúce. Keď prechádzala komentáre, reakcie neboli také, aké očakávala.

  Zatiaľ čo niektorých tento príspevok rozrušil, iní používatelia falošne naznačovali, že tento záznam nie je taký, ako sa zdá. Tvrdili, že žena na ňom „nie je civilistka“, ale vojačka. Zábery vraj boli zinscenované s cieľom hodiť to na Hamas.

  Zdroj: TASR/AP

  Niektorí tvrdili, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by skupina konala násilne voči rukojemníkom. Na klipe, ktorý overila BBC, je zobrazená mladá žena pokrytá krvou, ktorú ozbrojení muži tlačia do auta. Bol nakrútený na predmestí mesta Gaza v Šejdži.

  --- Reklama ---

  Kto šíri dezinformácie?

  Zdá sa, že viaceré účty naznačujúce, že rukojemníci boli skôr vojaci ako civilisti, patria skutočným a dokonca vekovo mladším ľuďom. Na svojich profiloch okrem toho zdieľali vtipné meme alebo futbalové klipy.

  Niektorí zverejnili obrázky s heslami ako „Osloboďte Palestínu“. Keď im redaktorka BBC poslala správu, povedali jej, že sa nachádzajú v Pakistane a Spojených arabských emirátoch. Pri niektorých profiloch je menej zrejmé, či ide o skutočných ľudí.

  Hŕstka z nich zverejnila príspevky týkajúce sa politiky, napríklad na podporu ruského prezidenta Putina, vojny na Ukrajine, ale aj o bývalom prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Viaceré z týchto účtov sú novo založené alebo sa stali aktívnymi nedávno.

  V minulosti izraelská vláda aj militanti z Hamasu čelili obvineniam, že sa snažia narušiť online konverzáciu pomocou sietí „botov“ – neautentických účtov používaných na opakované presadzovanie rozdeľujúcich alebo zavádzajúcich myšlienok.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Mastercard

  Mastercard chce odstrániť nutnosť ručného zadávania údajov platobnej karty

  Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch: Cenu dostane aj Viggo Mortensen známy z Pána prsteňov

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne