Viac

  Inštitút ľudských práv podal trestné oznámenie na ministerku Šimkovičovú pre podozrenie z rasizmu a antisemitizmu

  Inštitút ľudských práv (IĽP) podal trestné oznámenie na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nom. SNS) pre podozrenie z rasizmu a antisemitizmu.

  --- Reklama ---

  Informoval o tom riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. Ako spresnil, trestné oznámenie podali na Generálnej prokuratúre SR dnes ráno, a to pre podozrenie, že sa výrokmi v rozhovore pre portál Topky.sk 3. júla dopustila šírenia a podpory rasizmu a antisemitizmu. Ako organizácia pripomenula, ministerka sa vyjadrila, že Európa vymiera, nerodia sa nové deti, pretože tu je pretlak LGBTI. Šimkovičová dodala, že zvláštne je, že pri „bielej rase“.

  Podľa Weisenbachera je šokujúce, že ešte ani nie po dvoch rokoch od teroristického útoku na Zámockej, keď zomreli dvaja ľudia, hovorí členka vlády niečo takéto. „Aj výroky verejne činných osôb, ktoré sa nedajú nazvať inak ako šírenie nenávisti, podnecujú homofóbiu, rasizmus a antisemitizmus. Žiaľ, kvôli tomu strašnému útoku vieme, že od slov k činom nie je ďaleko,“ zdôraznil riaditeľ IĽP a doplnil, že podpora a šírenie homofóbie na Slovensku stále nie sú postavené mimo zákon, no rasizmus a antisemitizmus áno, a preto očakáva, že orgány činné v trestnom konaní Šimkovičovú odstíhajú v plnom rozsahu zákona. „Podpora rasizmu a antisemitizmu nemá v Európe v roku 2024 čo hľadať. Vieme, kam takéto tendencie viedli v minulosti. Vyzývame ministerku Šimkovičovú, aby okamžite odstúpila,” vyhlásil Weisenbacher.

  Šimkovičová tvrdí, že za nízkou pôrodnosťou "bielej rasy" je "pretlak LGBTI".

  IĽP súčasne pripomenul, že ministerka Šimkovičová je známa svojím pôsobením v dezinformačných médiách a vo funkcii ministerky sa opakovane dostala do konfliktu s umelcami, mimovládnymi organizáciami či aktivistami za ľudské a menšinové práva. IĽP má teda podozrenie, že sa ministerka dopustila porušenia zákona, a to hanobenia rasy a podnecovania k národnostnej, rasovej či etnickej nenávisti.

  --- Reklama ---

  „Vzhľadom na to, že tieto skutky spáchala ako verejný činiteľ, môže prichádzať do úvahy aj odňatie slobody na dva roky až päť rokov. Je nepochopiteľné, ako môže členka vlády SR hovoriť v takýchto intenciách o ‚bielej rase‘, akoby židovské alebo rómske deti boli neželané, akoby Slovensko nebola republika svojich občanov a občianok, ale akési kmeňové spoločenstvo postavené na etnickej a rasovej príslušnosti,” uzavrel právnik IĽP Daniel Grejták.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum