Viac

  Druhá zahraničná cesta Pellegriniho viedla do Poľska

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  --- Reklama ---

  Prezidenti si pripomenuli spoločnú cestu Poľska a Slovenska pri prekonávaní spoločných výziev či kríz, ako aj v súvislosti s členstvom v EÚ a NATO. Prezidenti prebrali aj aktuálne témy, ktoré sa priamo dotýkajú oboch krajín. Ako Pellegrini uviedol, druhá zahraničná cesta viedla do Poľska, ktoré je pre Slovensko strategickým partnerom. Poľsko patrí medzi top tri krajiny, ktoré sú pre SR najväčším investorom a obchodným partnerom.

  Prezidenti hovorili o tom, čo bude predmetom rokovania na samite NATO vo Washingtone, ktorý bude už o niekoľko dní. Pellegrini poľského prezidenta informoval o tom, že Slovensko dodržiava záväzok vynakladať dve percentá HDP na obranu. „Potvrdil som, že Slovensko už presiahlo objem investícii do obrany a naše investície sa hýbu na úrovni 2,11 percenta,“ uviedol Pellegrini a informoval aj o pretransformovaní mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na mnohonárodnú brigádu, ktorej velenie prebralo po Českej republike Španielsko. Súčasne deklaroval, že Slovensko je pripravené v prípade potreby hostiť viac vojakov armád NATO.

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Témou bola aj vojna na Ukrajine. Pellegrini ubezpečil, že aj napriek medializovaným informáciám, ktoré hovoria opak, Slovensko robí pre Ukrajinu veľké množstvo práce. Ako vymenoval, Slovensko investovalo a zvýšilo kapacity vo svojich štátnych a pološtátnych zbrojárskych firmách pre zvýšenie kapacít munície, hlavní či opráv vojenskej techniky. „Sme významným partnerom pre Ukrajinu aj vo vzťahu k dodávkam energií,“ uviedol Pellegrini. Prezidenti sa tak zhodli v otázkach pomoci Ukrajine. „Všetci by sme chceli, aby sa vojna skončila. Je to veľké utrpenie pre našich susedov a chceme, aby sa okamžite skončila, no nie víťazstvom Ruska,“ zdôraznil Duda.

  --- Reklama ---

  Prezident Duda počas návštevy pozval Pellegriniho na stretnutie lídrov neformálnej skupiny Arraiolos na jeseň v Krakove. Pellegrini toto pozvanie prijal. Ako uviedol, bude to podľa neho zaujímavé stretnutie, kde budú môcť prezidenti prezentovať svoje priority vo vzťahu k EÚ a globálnym výzvam. Slovenský prezident ďalej uviedol, že našli zhodu v postojoch ohľadom Green Dealu. Politiku Green Dealu je podľa jeho slov potrebné redefinovať.

  „Nespochybňujeme ciele, ale nástroje sa musia zreálniť, pretože nemôžeme dovoliť, aby boli ohrozované pracovné miesta, priemysel či oslabovanie konkurencieschopnosti EU,“ doplnil Pellegrini a pokračoval, že Slovensko ponúka Poľsku aj expertíznu pomoc a skúsenosti v oblasti dobudovania jadrovej energetiky. „Máme 50-ročné skúsenosti, preto som rád, že sa v krátkej dobe chystá misia poľských akademikov, vedcov a výskumníkov, ktorí majú nabrať skúsenosti od slovenských expertov. Tu Slovensko môže byť cenným zdrojom,“ uzavrel Pellegrini.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum