Viac

  Európsky parlament zažaluje EK za rozhodnutie rozmraziť eurofondy pre Maďarsko

  Európsky parlament (EP) zažaluje Európsku komisiu (EK) za rozhodnutie rozmraziť eurofondy pre Maďarsko. Na štvrtkovom zasadnutí s predsedami parlamentných frakcií v Štrasburgu s tým súhlasila predsedníčka EP Roberta Metsolová, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

  --- Reklama ---

  Možnosť podať žalobu na Európsku komisiu na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu pripravili v pondelok (11.3) členovia Výboru EP pre právne veci (JURI) v tajnom hlasovaní. Odporúčanie právneho výboru vo štvrtok dopoludnia, taktiež za zatvorenými dverami, prekonzultovala Konferencia predsedov EP, ktorá je zložená zo šéfky tejto inštitúcie a lídrov siedmych politických frakcií.

  Konferencia predsedov odhlasovala návrh na žalobu, čo znamená, že Metsolová v mene europarlamentu zažaluje exekutívu EÚ za to, že v decembri, tesne pred summitom EÚ v Bruseli, rozhodla uvoľniť zmrazené eurofondy pre Maďarsko vo výške 10,2 miliardy eur.

  Komisia svoje rozhodnutie z decembra zdôvodnila tým, že peniaze uvoľňuje, keďže Budapešť prijala opatrenia, ktoré sa zaviazala prijať, aby vyvrátila obavy z porušovania zásad právneho štátu. Europoslanci však obviňujú eurokomisiu, že zatvára oči pred problémami, ktoré v Maďarsku pretrvávajú.

  --- Reklama ---

  Uvedené zdroje z rozpočtu EÚ boli zmrazené kvôli obavám z korupcie a narušenia nezávislosti súdnictva. Maďarský premiér Viktor Orbán potom na summite nezablokoval návrh otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou. Komisia Maďarsku zadržiava ďalších približne 21 miliárd eur.

  Zdroj: TASR/AP
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia v Paríži zadržala podozrivého muža z iránskeho konzulátu

  F1: Stroll ovládol jediný tréning na VC Číny. Druhý skončil Piastri, tretí Verstappen

  Izrael v noci zaútočil na Irán. Ide o odvetu za jeho víkendový útok

  Európa chce od Číny dve veci. Nie je však isté či ich dostane

  NHL: Tampa Bay sa pred play off naladila víťazstvom nad Torontom

  Amsterdam zaviedol nové opatrenia proti masovému turizmu

  Bezpečnostné orgány v Rumunsku oznámili, že do krajiny vstúpili ruskí špióni, ktorí boli infiltrovaní medzi ukrajinskými utečencami.

  Rumuni medzi ukrajinskými utečencami zachytili ruských špiónov

  Český Senát umožnil, aby boli prijaté nové pravidlá pre partnerstvá párov rovnakého pohlavia. Môžu byť prijaté už vo štvrtok.

  Český senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia