Viac

  Ceny nehnuteľností na Slovensku neklesli, ako sa očakávalo. Toto je aktuálna cena za meter štvorcový

  Očakávaný prudký pokles cien nehnuteľností sa nekonal, realitný trh skončil minulý rok iba s päťpercentným mínusom. Vyplýva to z aktuálnej správy Realitnej únie SR (RÚ SR) vypracovanej jej hlavným analytikom Vladimírom Kubrickým. Podľa čísel Realitného barometra RÚ SR, ktorý monitoruje ceny bytov v krajských mestách, sa pokles cien nehnuteľností zastavil na hodnote 2 629 eur za meter štvorcový.

  --- Reklama ---

  Kubrický vysvetľuje, že miernejší pokles cien sa dá pripísať najmä priaznivejšiemu ekonomickému vývoju, ako sa pôvodne očakávalo. „Posledné mesiace hodnota Realitného barometra dokonca rastie a trh sa prevalil z poklesu do fázy stabilizácie,“ poznamenal analytik s tým, že čoraz viac bytov sa dostáva z červených do zelených čísel, a to už aj medziročne.

  Pri starších bytoch v Košiciach, Nitre a Trenčíne sa ceny medziročne znížili od 1,0 do 3,9 percenta. Väčší pokles, a to v intervale od 6,1 do 9,5 percenta, postihol Trnavu, Žilinu, Banskú Bystricu a Prešov. „Samostatnou kapitolou je Bratislava, kde staršie dvojizbové byty zlacneli len o 2,9 percenta, avšak trojizbové až o 6,3 percenta,“ priblížil Kubrický. Priaznivejším vývojom prešli novšie byty, ktoré v niektorých krajských mestách skončili medziročne v pluse.

  Počas roka 2023 sa v SR dokončilo 20.891 bytov, čo bol len o 3,3 % vyšší počet ako v roku 2022.

  Cenovým rebríčkom kraľuje dvojica najväčších slovenských miest – Bratislava a Košice. „Inak to nie je ani v najlikvidnejšom segmente realitného trhu, pri starších trojizbových bytoch,“ uvádza analytik s tým, že hlavné mesto je v porovnaní s metropolou východu drahšie o štvrtinu, voči najlacnejšiemu Trenčínu až o 60 percent. Ako dodáva, po ochladení realitného trhu na jeseň 2022 klesali ceny starších bytov rýchlejšie ako novších, čím sa cenové rozdiely medzi nimi zväčšili.

  --- Reklama ---

  Tento rok nás podľa Kubrického čaká premenlivý vývoj. „Pokles sa bude biť s rastom, pričom raz bude vyhrávať jeden, inokedy druhý. Naznačuje to aj vývoj za posledné tri mesiace, keď vo väčšine krajských miest dvojizbové byty zdraželi a trojizbové zlacneli,“ priblížil analytik s tým, že celkovo však ceny skončia v pluse a ručička Realitného barometra bude ukazovať hodnotu medzi 2700 a 2750 eur za meter štvorcový. „Rastu budú pomáhať zvyšujúce sa príjmy ľudí, klesajúce úrokové sadzby na hypotékach, ale aj pozitívna trhová nálada,“ doplnil.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy