Viac

  Mladých podporovateľov Alexeja Navaľného v Rusku odsúdili na tresty väzenia

  Súd v Moskve odsúdil dvoch vysokoškolákov na viac ako tri roky väzenia za ich zapojenie sa do aktivít štábov zosnulého opozičného lídra Alexeja Navaľného. Informovala vo štvrtok agentúra AFP.

  --- Reklama ---

  Rusko v roku 2021 postavilo Navaľného organizácie a štáby mimo zákona, pričom ich zaradilo medzi extrémistické subjekty, a niekoľkým spolupracovníkom a podporovateľom Navaľného súdy v Rusku udelili vysoké tresty odňatia slobody.

  Podľa vyšetrovateľov boli Ivan Trofimov (23) a Alina Olechnovičová (22) spojení so sieťou „podzemných“ buniek Navaľného politických štábov, ktoré sa údajne „podieľajú na podvratných aktivitách na území Ruskej federácie“.

  Obaja mladí ľudia boli uznaní za vinných z účasti v extrémistickej organizácii, pričom im hrozil trest odňatia slobody do šesť rokov. Olechnovičovú a Trofimova, študentku a absolventa Moskovskej vyššej ekonomickej školy, zadržali v júli minulého roka a na základe rozhodnutia mestského súdu ich poslali do domáceho väzenia. Po niekoľkých týždňoch bolo toto rozhodnutie zmenené a boli vzatí do vyšetrovacej väzby.

  --- Reklama ---
  Zdroj: TASR/AP

  Po tom, čo moskovský mestský súd v júni 2021 uznal nadáciu Fond boja proti korupcii (FBK) a sieť regionálnych štábov na podporu ústredie Alexeja Navaľného za extrémistickú organizáciu, bola táto sieť regionálnych ústredí rozpustená. Neskôr však spolupracovníci opozičného politika oznámili vytvorenie „podzemnej“ siete štábov.

  Navaľnyj zomrel v polovici februára vo väzení za polárnym kruhom, kde si odpykával 19-ročný trest odňatia slobody, ktorý bol považovaný za politickú odplatu za jeho kampaň proti politike Kremľa.

  Navaľného príbuzní a spolupracovníci vinia za jeho smrť Kremeľ a aj západní lídri tvrdia, že za jeho smrť je „zodpovedný“ prezident Vladimir Putin. Po vystupňovaní represií voči odporcom politiky súčasného ruského vedenia sa väčšina popredných spolupracovníkov Navaľného – aj v obave pred stíhaním – rozhodla odísť do exilu, kde väčšina z nich pokračuje v politických aktivitách. Pokračovať v práci Navaľného sa po jeho smrti zaviazala aj jeho vdova Julija Navaľná.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Farmári v Európe protestujú. Kam smeruje európske poľnohospodárstvo?

  OSN: Útokom Iránu na Izrael sa bude zaoberať Bezpečnostná rada

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Biden sa chce zasadiť za právo žien na vykonanie interrupcie

  NHL: Nemec sa pobil s Domim. Matthews dal už svoj 68. gól v sezóne

  F1: Vo veku 86 rokov zomrel Ted Toleman, prvý šéf legendárneho Sennu

  Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov