Viac

  EÚ spúšťa námornú misiu v Červenom mori

  Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v pondelok oznámila, že EÚ spúšťa námornú operáciu na ochranu medzinárodnej lodnej dopravy v Červenom mori. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

  --- Reklama ---

  „Európa v spolupráci s medzinárodnými partnermi zabezpečí slobodu plavby v Červenom mori. Okrem reakcie na krízu je to krok k posilneniu európskej prítomnosti na mori s cieľom chrániť naše európske záujmy,“ napísala šéfka EK v príspevku na sociálnej sieti X.

  V rámci misie Aspides (v gréčtine: Štíty) vyšlú krajiny EÚ do Červeného mora, Adenského zálivu a okolitých vôd bojové lode a systémy včasného varovania pred leteckými útokmi. Operačné velenie operácie bude v gréckom meste Larissa, informovala agentúra DPA.

  Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v pondelok oznámila, že EÚ spúšťa námornú operáciu na ochranu lodnej dopravy v Červenom mori.

  Medzinárodnú námornú dopravu v Červenom mori ohrozujú od vlaňajšieho novembra jemenskí povstalci húsíovia podporovaní Iránom. Odôvodňujú to solidaritou s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde sa vlani v októbri začala vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

  --- Reklama ---

  Útoky povstalcov ohrozujú kľúčovú plavebnú trasu, ktorou sa prepravuje približne 12 percent svetového obchodu. Pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu v oblasti sa viaceré veľké lodné spoločnosti rozhodli presmerovať svoje nákladné lode na trasy vedúce okolo južného cípu Afriky, ktoré trvajú dlhšie a zvyšujú tiež náklady na prepravu.

  Misia Aspides podľa DPA nebude podnikať preventívne údery a bude môcť zasiahnuť len v prípade, že militanti zaútočia ako prví.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Farmári v Európe protestujú. Kam smeruje európske poľnohospodárstvo?

  OSN: Útokom Iránu na Izrael sa bude zaoberať Bezpečnostná rada

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Biden sa chce zasadiť za právo žien na vykonanie interrupcie

  NHL: Nemec sa pobil s Domim. Matthews dal už svoj 68. gól v sezóne

  F1: Vo veku 86 rokov zomrel Ted Toleman, prvý šéf legendárneho Sennu

  Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov

  Blanár: Slovensko jednoznačne odmieta novú európsku migračnú a azylovú politiku