Viac

  Takto bude vyzerať inaugurácia Petra Pellegriniho

  Už túto sobotu 15. júna čaká Slovensko inaugurácia zvoleného prezidenta. Peter Pellegrini v rámci slávnostnej schôdze Národnej rady SR v budove Slovenskej filharmónie zloží sľub do rúk predsedu Ústavného súdu SR.

  --- Reklama ---

  Po ukončení schôdze sa pred historickou budovou Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí uskutoční prehliadka jednotiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Nasledovať bude slávnostná bohoslužba slova Te deum a prevzatie Prezidentského paláca prezidentom, prehliadka Čestnej stráže prezidenta a napokon slávnostný obed pre pozvaných hostí v Prezidentskom paláci. Inauguráciu bude v priamom prenose vysielať RTVS.

  Podľa odborníčky na protokol Kataríny Strýčkovej bude najväčšou výzvou pre protokolistov, aby však prebiehalo plynulo. „Veľmi dôležité je dodržať čas, aby všetci prichádzali a odchádzali tak, ako majú, a aby si všetci ústavní činitelia, od ktorých ten akt závisí, sadali presne tam, kam majú, pretože od toho sa potom odvíja protokolárne poradie,“ povedala v televízii JOJ24. Pripomenula, že počas inaugurácie prezidenta Andreja Kisku si nie všetci sadli tam, kde mali a nastali problémy.

  Už túto sobotu bude novozvolený prezident Peter Pellegrini uvedený do funkcie. Inaugurácia prebehne na viacerých miestach.

  Zároveň bude podľa nej dôležité, aby vyšlo počasie. „V prípade dažďa je to veľká výzva udržať niekoľko stoviek hostí v suchu a v prezentabilnej forme. Sú tam vlajky a ďalšie veci, ktoré by nemali byť mokré, čiže toto je veľká výzva. Je to aj o tom, že televízne zábery musia byť pekné. Je pripravených veľmi veľa veľkých dáždnikov,“ uviedla. Čo sa týka oblečenia, protokol určuje pánom tmavý oblek a viazanku a dámam kostým alebo šaty, ktoré nie sú po zem. V minulosti zvykli byť na inauguráciu pozvaní aj neúspešní kandidáti na prezidenta. „Bolo to symbolické gesto a vyjadruje to úctu voči voličom, ktorí volili niekoho iného,“ poznamenala Strýčková.

  --- Reklama ---

  Slávnostná bohoslužba sa tradičné koná v Dóme sv. Martina. Protokolistka to zdôvodňuje tým, že tento kostol je symbolom našej historickej tradície, je to korunovačný kostol a odráža naše kultúrne a historické dedičstvo, keďže tam bolo korunovaných 11 panovníkov. Na bohoslužbe pri inaugurácii prezidentky Zuzany Čaputovej boli pozvaní predstavitelia všetkých cirkví na Slovensku. Po atentáte na premiéra Roberta Fica protokolistka očakáva, že časť, v rámci ktorej býva prezident v priamom styku s občanmi, buď nebude vôbec, alebo len v okresanej forme.

  „Verím, že si bezpečnostné zložky nájdu svoj systém a spôsob ochrany tak, aby bolo prezidenta vidno. Prezident nie je len niekto, kto sedí v nejakom paláci v hlavnom meste, ale reprezentuje ľudí a musí sa medzi nimi nejakým spôsobom pohybovať,“ dodala.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov

  Slovensko sa v Svetovej ročenke konkurencieschopnosti prepadlo o šesť priečok

  Obrovské prekvapenie. Slovenskí futbalisti zdolali tretí najlepší tím na svete

  Policajt mimo služby začul dron a odhalil pašované cigarety

  Muž roky týral ženu v garáži, už je v rukách polície