Viac

  Ceny palív sa udržia na znížených úrovniach, analytik dokonca vidí priestor aj na zlacňovanie

  Ceny palív na našich čerpacích staniciach by mali ostať naďalej na znížených úrovniach. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, na slovenských pumpách je dokonca priestor pre určité zlacnenie benzínov a motorovej nafty v najbližšom období. „Cena 95-oktánového benzínu by sa tak mala udržať hlbšie pod 1 eurom a 60 centami, čo sú úrovne ako na začiatku leta. Nafta by mala takisto mierne podliezť hladinu 1 euro a 60 centov a dostať sa na najnižšie úrovne z úvodu augusta,“ dodal Pánis.

  --- Reklama ---

  Aj analytik 365.bank Tomáš Boháček vidí priestor na isté zlacňovanie na slovenských čerpacích staniciach. „Veľkoobchodné ceny palív v Rotterdame mali obmedzenú reakciu na pokles ropy a zasadnutie kartelu, preto z nášho pohľadu budú ceny pohonných látok na Slovensku ďalej klesať. Nateraz už iba limitovane a základným scenárom je stagnácia,“ uviedol pre agentúru SITA Boháček, podľa ktorého je pozitívom z dnešného pohľadu to, že v porovnaní s ostatnými položkami pred Vianocami, nám palivá zatiaľ navyšovať predsviatočné výdavky nebudú.

  Ceny benzínu v 47. týždni opäť poklesli, a to v prípade natural 95-oktánového benzínu o 0,016 eura (1,01 %), respektíve natural 98-oktánového benzínu o 0,011 eura (0,61 %). Priemerné ceny sa posunuli na úroveň 1,568 eura za liter, respektíve 1,788 eura za liter. „Ide o najnižšie úrovne od konca mája tohto roku,“ podotkol Boháček.

  palivo, ceny pohonných hmôt, čerpacia stanica, benzínová pumpaZdroj: Shutterstock

  Ceny nafty medzitýždenne poklesli o 0,25 % a v priemere sa na čerpacích staniciach pohybovali v blízkosti 1,59 eura za liter, čo sú približne úrovne, ktoré sme videli začiatkom augusta. „Nafta je u nás v porovnaní s krajinami EÚ dvanásta a cena benzínu trinásta najlacnejšia spomedzi krajín EÚ,“ dodal Boháček.

  --- Reklama ---

  Ropa predĺžila sériu poklesov na piaty týždeň v rade, čo ju priviedlo na najnižšie úrovne od polovice júla. Oba kľúčové benchmarky WTI aj Brent zaznamenali približne jednopercentnú stratu. Severoamerická ropa WTI tak končila týždeň pod 75-dolárovou métou a severomorský Brent zatváral pod hranicou 80 amerických dolárov.

  Ropný trh bol podľa Pánisa od začiatku minulého týždňa značne nervózny. Čakal totiž na výsledok komplikovaných rokovaní kartelu OPEC+, kde najmä Nigéria a Angola odmietali spolupracovať so Saudskou Arábiou a Ruskom ohľadne zníženia ťažby s cieľom vybalansovať ropný trh, ktorý sa dostáva do prebytku. Kartel sa napokon dohodol na dobrovoľnom znížení ťažby na prvé tri mesiace budúceho roka o 2,2 milióna barelov na dennej báze. Skutočne nové škrty v produkcii však predstavujú len približne desatinu z deklarovaného objemu.

  palivo, ceny pohonných hmôt, čerpacia stanica, benzínová pumpaZdroj: Shutterstock

  „To obchodníci okamžite dekódovali a vnímali ich ako nedostatočné na vybalansovanie trhu, ktorý bude čeliť slabšiemu rastu dopytu pre zvoľnenie tempa rastu svetovej ekonomiky na prelome rokov. Okrem toho ide o dohodu na dobrovoľnej báze, čo pochopiteľne vyvoláva otázniky nad mierou jej dodržiavania,“ podotkol Pánis.

  Trhoví hráči podľa Pánisa jednoducho dúfali vo väčšie reálne škrty OPECu+, ktorý ovláda zhruba 40 percent ropného trhu a súčasné nastavenie jeho ťažby pri raste produkcie v nečlenských krajinách sa obchodníkom máli, čo môže viesť k dodatočným predajným tlakom na komoditu.

  „V praxi to bude znamenať, že objem ropy na trhu bude vyšší, ako sa pôvodne očakávalo a jej ceny budú klesať, a to aj v kontexte pretrvávajúcich obáv o spomalenie čínskej, ale aj nemeckej ekonomiky,“ uzavrel Boháček.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia obvinila 32-ročného muža z obzvlášť závažného drogového zločinu

  V Bratislave v piatok auto zrazilo vodiča elektrokolobežky

  Pri páde lavíny na Mölltalerelskom ľadovci (Mölltaler Gletscher) v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko prišiel v nedeľu o život 40-ročný Slovák.

  Lavíny v slovenských pohoriach môže v sobotu spôsobiť previaty a mokrý sneh

  Slovensko nezaostáva v transformácii automobilového priemyslu. Stavili sme najmä na hybridy

  Dane a rôzne správne poplatky môžeš uhradiť aj platobnou kartou

  Hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan má vážne zdravotné problémy. Čaká ho operácia v zahraničí

  Slovenky musia pracovať viac, aby zarobili rovnako ako muži. Rozdiel ťa nemilo prekvapí

  Tretina opýtaných Slovákov nepozná právomoci prezidenta. Toto si myslia o funkcii hlavy štátu