Viac

  Eurozóna nad infláciou ešte nevyhrala, ďalší pokles bude pomalší

  Inflácia v eurozóne sa bude zmierňovať aj v nasledujúcich mesiacoch, tempo jej spomaľovania však bude slabšie. Povedal to v nedeľu prezident nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel pre cyperské noviny Kathimerini. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

  --- Reklama ---

  Miera inflácie v eurozóne sa v novembri spomalila na 2,4 % z októbrovej úrovne 2,9 %. Zmiernila sa tak tretí mesiac po sebe, pričom údaje prekvapili ekonómov, ktorí počítali so spomalením inflácie na 2,7 %. Najnovšie údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat tak opäť posilnili očakávania trhov, že Európska centrálna banka (ECB) začne so znižovaním úrokových sadzieb rýchlejšie, než ECB momentálne predpokladá.

  peniaze, euro, infláciaZdroj: Shutterstock

  „Zatiaľ sme v boji s infláciou nevyhrali,“ povedal Nagel s tým, že ďalšia fáza tohto boja bude ešte ťažšia. Poukázal napríklad na eskaláciu geopolitického napätia, ktorého výsledkom môže byť vyššia inflácia, takže v súčasnosti je podľa neho príliš skoro na deklarovanie víťazstva v tejto oblasti.

  Čo sa týka vývoja úrokových sadzieb, Nagel sa k tomu vyjadrovať nechcel. „Neviem povedať, či úrokové sadzby už dosiahli svoj strop. Ich otázku riešime v rámci Rady guvernérov ECB na každom zasadnutí zvlášť, pričom vychádzame z najnovších ekonomických údajov,“ povedal šéf Bundesbanky s tým, že celkovo počíta s pokračovaním spomaľovania miery inflácie, avšak slabším tempom, pričom „na tejto ceste sa občas môžu objaviť hrbole“.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia obvinila 32-ročného muža z obzvlášť závažného drogového zločinu

  V Bratislave v piatok auto zrazilo vodiča elektrokolobežky

  Pri páde lavíny na Mölltalerelskom ľadovci (Mölltaler Gletscher) v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko prišiel v nedeľu o život 40-ročný Slovák.

  Lavíny v slovenských pohoriach môže v sobotu spôsobiť previaty a mokrý sneh

  Slovensko nezaostáva v transformácii automobilového priemyslu. Stavili sme najmä na hybridy

  Dane a rôzne správne poplatky môžeš uhradiť aj platobnou kartou

  Hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan má vážne zdravotné problémy. Čaká ho operácia v zahraničí

  Slovenky musia pracovať viac, aby zarobili rovnako ako muži. Rozdiel ťa nemilo prekvapí

  Tretina opýtaných Slovákov nepozná právomoci prezidenta. Toto si myslia o funkcii hlavy štátu