Viac

  Antikoncepčný gél pre mužov je rýchlejší a účinnejší ako iné spôsoby prevencie

  Antikoncepčný gél pre mužov nanášaný raz denne na lopatky zaberá rýchlejšie ako podobné injekcie, je bezpečnejší a účinnejší, uvádza nová klinická štúdia. TASR informuje na základe správy servera Sky News.

  --- Reklama ---

  Gél znižuje počet spermií až na hranicu považovanú za bezpečnú formu antikoncepcie. Priemerne to trvá osem týždňov, zaberá teda rýchlejšie než antikoncepčné injekcie pre mužov účinkujúce po deviatich až 15 týždňoch. Podľa výskumníkov z Programu na vývoj antikoncepcie amerických Národných inštitútov zdravia (NIH) by to mohlo u mužov zvýšiť záujem o túto formu antikoncepcie.

  Štúdie sa zúčastnilo 222 mužov, ktorí si na lopatku raz denne natierali 5 mililitrov gélu – teda približne jednu čajovú lyžičku. Gél obsahuje dva hormóny – testosterón a segesterón acetát (SGA) predávaný v USA pod obchodným názvom Nestorone. Testosterón sám osebe znižuje počet spermií, SGA však jeho účinok urýchľuje a zvyšuje. Na dosiahnutie potrebného účinku je preto potrebná nižšia dávka testosterónu, ktorá nespôsobuje stratu libida ani iné nepriaznivé vedľajšie účinky.

  Zdroj: Shutterstock

  Vedci teraz skúmajú účinnosť gélu ako metódy brániacej otehotneniu, jeho bezpečnosť, znášanlivosť a čas potrebný na návrat k pôvodnému stavu po ukončení jeho podávania. Na schválenie lieku sú potrebné ďalšie kolá klinického testovania, v súčasnosti však na podrobnejšie skúmanie v treťom kole chýbajú finančné prostriedky. Tie by musela dodať veľká farmaceutická spoločnosť, uviedol pre NBC News gynekológ Dr. Brian Nguyen, ktorý sa podieľa na klinickom skúmaní gélu.

  --- Reklama ---

  „Ľudia sa stále pýtajú, ako dlho ešte potrvá, kým sa tento produkt dostane na trh. Väčšina tvrdí, že tak päť až desať rokov, ja s nimi však nesúhlasím,“ uvádza Nguyen.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch: Cenu dostane aj Viggo Mortensen známy z Pána prsteňov

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD