Viac

  Zuzana Čaputová apeluje na občanov, aby išli voliť

  Prezidentka Zuzana Čaputová apeluje na občanov, aby v sobotu išli voliť. Vyjadrila sa tak v stredu večer v špeciálnom príhovore vo vysielaní RTVS.

  --- Reklama ---

  Dôležité voľby

  „V priebehu rokov sledujeme slová a rozhodnutia politikov, ktoré v danom momente už nevieme ovplyvniť. Voľby sú chvíľa, keď sa karta obracia a v sobotu večer budú všetci politici sledovať, ako ste o nich rozhodli vy, občania Slovenska. Čo ste im svojím hlasom odkázali. V žiadny iný deň nemáte v rukách takú moc, ako v deň volieb a chcem vás požiadať, aby ste ju využili,“ uviedla hlava štátu vo svojom prejave v Rozhlase a televízii Slovenska.

  Prezidentka dodala, že rozumie, že nemálo ľudí môže byť sklamaných z politiky a mať pocit, že voľby nič nezmenia. Podľa Čaputovej ale môžu zmeniť veľa. Vzíde z nich nový parlament, ktorý bude prijímať nové zákony, i nový vládny kabinet, ktorý bude riadiť štát.

   Zuzana Čaputová apeluje na občanov aby išli voliť.Zdroj: TASR

  Netreba sa znechať znechutiť

  „Niektorých môže od účasti na voľbách odrádzať presvedčenie, že je vlastne jedno, kto vládne, že politici sú všetci rovnakí. Nie je to tak. Líšia sa v politickom programe, vo svojej motivácii, aj v štýle politiky, ktorú presadzujú,“ uviedla prezidentka. Zdôraznila však, že netreba hľadať dokonalých politikov, lebo takí nie sú.

  --- Reklama ---

  „Všímajme si, aké plány majú so Slovenskom, do akej miery sú schopní alebo schopné ovládať svoje emócie. Či sa snažia svojou prácou a komunikáciou budovať most dôvery k tým druhým,“ vyzvala. V súvislosti s voľbami vyzdvihla, že raz za niekoľko rokov môžeme rozhodnúť o tom, v akom štáte chceme žiť. „Máme právo a zodpovednosť predurčiť cestu, po ktorej naše Slovensko pôjde ďalej,“ povedala.

  Podľa hlavy štátu sa ťaživá atmosféra predvolebnej kampane premietla do všetkých aspektov spoločnosti. Zdôraznila však, že by sme sa nemali nechať odradiť hrubosťou kampane a pomýliť jej témami. „Aj v týchto voľbách pôjde najmä o funkčnosť zdravotníctva, o kvalitu našich škôl, o pomoc ľuďom v núdzi, o budovanie infraštruktúry, o zodpovedné hospodárenie, o príležitosti, ktoré svojim deťom vytvoríme, aby ich nemuseli hľadať inde vo svete,“ skonštatovala prezidentka.

  Čaputová uviedla, že pre ňu osobne sú nadchádzajúce voľby najmä o odvahe nepodľahnúť strachu, ktorý sa v nás mnohí usilujú vyvolať. „Sú o sebavedomí nás, voličov, že sme schopní veriť v demokraciu a nepotrebujeme cúvať k autokracii. Že sme schopní vidieť silu politika v jeho argumentoch a schopnostiach, a nie v jeho kriku z tlačoviek a sociálnych sietí. A budú aj o tom, kam chceme ako štát patriť – či na okraj spoločenstiev, ktorých sme súčasťou, alebo medzi rešpektovaných partnerov,“ povedala.

  Musíme brániť naše hodnoty

  Hlava štátu vo svojom prejave skonštatovala, že Slovensko je mladým štátom. Zároveň je ale štátom, ktorý počas svojej existencie dokázal, že je hodný rešpektu. Čaputová tiež zdôraznila, že SR má dobré meno v zahraničí a je považovaná za spoľahlivého partnera. „Sme suverénny štát, ktorý je braný pozitívnejšie, než si doma myslíme. Je to tak vďaka vám, vážení občania, pretože vy vytvárate najväčšie hodnoty nášho Slovenska, vy ste za posledných 30 rokov vyjadrovali zásadné postoje v zlomových okamihoch našich dejín. Vy ste prejavili solidaritu a ľudskosť, a ukázali zdravý rozum, keď to bolo treba,“ vyjadrila sa prezidentka.

  Pripomenula tiež, že od zajtrajšieho dňa nás čaká volebné moratórium, ktoré poskytne priestor na pokojné premyslenie voľby. „V sobotu sa pri voľbách stretneme ako rôznorodí ľudia s odlišnými hodnotami a názormi, ale bude nás spájať jedna vec: absolútna rovnosť každého hlasu. Bez ohľadu na majetok či spoločenské postavenie, v sobotu bude každého z nás počuť rovnako,“ konštatovala Čaputová a zdôraznila, že každý jeden hlas je dôležitý.

  Podotkla tiež, že to nie je len politika, čo tvorí kvalitu nášho života, hoci politika má na tom veľký podiel. „Sme to my, ľudia, ktorí tu žijeme, naši priatelia, susedia, kolegovia, rodina. Sme odkázaní žiť tu spolu, spolupracovať, komunikovať, budovať našu krajinu. Čím pozitívnejší obraz spoločnosti sme schopní sami vytvárať, tým viac sa to odrazí aj na jej politickej tvári a politickej kultúre, ktorá u nás zavládne. Verím v nás, verím v Slovensko!,“ uzavrela prezidentka.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pellegrini zložil sľub. Ujíma sa funkcie prezidenta Slovenskej republiky

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor