Viac

  WHO upozorňuje na nárast kyberšikany medzi tínedžermi. Spôsobila ho aj pandémia covidu

  Približne 16 percent detí vo veku 11 až 15 rokov sa v roku 2022 stalo obeťou kybernetického šikanovania. Uviedla to v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej správe, v ktorej upozornila na nárast tohto fenoménu spôsobený aj pandémiou covidu, informuje TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.

  --- Reklama ---

  „Virtuálne formy násilia medzi rovesníkmi sa stávajú obzvlášť závažnými od nástupu pandémie Covid-19, keď sa svet mladých ľudí počas lockdownu vo zvýšenej miere presunul do virtuálneho prostredia,“ uvádza v správe.

  Zdroj: Shutterstock

  Najvyššiu úroveň kyberšikany hlásili chlapci v Bulharsku, Litve, Moldavsku a Poľsku, najnižšiu v Španielsku. Správa uvádza údaje z roku 2022, keď sa obeťou kybernetického šikanovania stalo približne 16 percent detí vo veku 11 až 15 rokov. Predstavuje to nárast porovnaní s 13 percentami v roku 2018.

  Celkovo 15 percent chlapcov a 16 percent dievčat uviedlo, že za posledné mesiace aspoň raz zažili kyberšikanu. „Táto správa je budíčkom pre nás všetkých, aby sme riešili šikanovanie a násilie – kedykoľvek a kdekoľvek sa vyskytne,“ uviedol šéf WHO pre oblasť Európy Hans Kluge. „Keď mladí ľudia trávia každý jeden deň až šesť hodín online, aj malé zmeny v miere šikany a násilia môžu mať vážne následky na zdravie a duševnú pohodu tisícov,“ povedal Kluge.

  --- Reklama ---

  Zistená miera iných druhov šikany bola zväčša stabilná a WHO v nich zaznamenala len mierny nárast. Šikanu v škole – najmenej dva až trikrát sa posledné mesiace – uviedlo 11 percent chlapcov a dievčat, v porovnaní s 10 percentami spred štyroch rokov.

  Štúdia zahŕňala údaje 279.000 detí a dospievajúcich zo 44 krajín v Európe, strednej Ázii a Kanade. Na väčšine miest bola kyberšikana najvyššia v kategórii 11-ročných chlapcov a 13-ročných dievčat. Sociálno-ekonomické postavenie rodičov malo na správanie detí len malý vplyv. V Kanade však náchylnosť na šikanu bola vyššia u chlapcov zo znevýhodnených rodín.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Farmári v Európe protestujú. Kam smeruje európske poľnohospodárstvo?

  OSN: Útokom Iránu na Izrael sa bude zaoberať Bezpečnostná rada

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Biden sa chce zasadiť za právo žien na vykonanie interrupcie

  NHL: Nemec sa pobil s Domim. Matthews dal už svoj 68. gól v sezóne

  F1: Vo veku 86 rokov zomrel Ted Toleman, prvý šéf legendárneho Sennu

  Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov

  V Kórei sa konajú parlamentné voľby. Vnímané sú ako test popularity prezidenta