Viac

  Vo Vysokých Tatrách štartujú sezónu. Tentokrát je to skôr ako zvyčajne

  Letnú sezónu vo Vysokých Tatrách slávnostne otvoria v nedeľu o 10.30 h v Tatranskej Lomnici. Už tradične ju odštartujú s historickými električkami, ktoré budú premávať na tatranských železniciach. Ako TASR informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková, vysokotatranské chodníky sú sprístupnené od soboty (1. 6.), čo je o dva týždne skôr ako v minulosti. Novinkou sezóny je aj zmena návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP).

  --- Reklama ---

  Vráti sa aj historická električka

  Na slávnostné otvorenie sezóny dopraví záujemcov z Popradu historická električka Trojča s cyklovozňom a motorový rušeň TU-čko s krytým vozňom z roku 1911 a vyhliadkovým vozňom z roku 1908 zo súpravy legendárnej električky Kométy. „Elektrické jednotky EMU 89.0, prezývané Trojča, brázdili tatranské koľaje od roku 1969 viac ako 35 rokov. V roku 2018 jednu z nich odkúpilo od Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) občianske združenie Tatranské historické električky a vdýchlo jej nový život,“ priblížil hovorca ZSSK Dominik Drevický s tým, že Kométa, ktorá je najvzácnejším exponátom združenia, začne so svojou súpravou historických vozňov prepravovať cestujúcich až cez prázdniny. Dôvodom je jej oprava.

  Pripomenul tiež, že letné mesiace patria v Tatrách medzi najobľúbenejšie. „Počas posledných dvoch rokov sme tatranskými električkami a zubačkami prepravili okolo 1,4 milióna cestujúcich od začiatku júna do konca augusta každý rok,“ dodal.

  Retro električka sa vracia do Vysokých Tatier
  Shutterstock

  Aj počas tohto leta bude podľa Blaškovej vo Vysokých Tatrách viacero podujatí. Sezónu člnkovania na hladine Štrbského plesa odštartujú v piatok (7. 6.). Neskôr budú hostiť napríklad preteky Okolo Slovenska, chystajú 80. výročie SNP a okrem iného pripravujú aj Medvedie dni, Tatranské kultúrne leto či sériu podujatí Tatry ako liek.

  --- Reklama ---

  Zároveň pripomenula, že návštevníci môžu opäť využiť TatryCard, tatranský cestovný pas. Upozorňuje aj na zmenu návštevného poriadku TANAP-u. Zahŕňa napríklad zaradenie nových cyklistických trás či obmedzený pohyb so zvieraťom. Bližšie informácie sú zverejnené na webe TANAP-u.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor

  Ďalšie napadnutie medveďa na Slovensku

  V Tatranskej Štrbe a na Štrbskom Plese evidujú zvýšený pohyb medveďov