Viac

  Na Slovensku chýbajú ihriská či telocvične pre rómske deti. Ide o segregáciu, poukazuje organizácia

  Rómske deti nemajú ihriská a telocvične. Upozornila na to pri príležitosti Medzinárodného dňa detí ľudskoprávna organizácia Amnesty International Slovensko, ktorá tak žiada o bezodkladné prijatie opatrení na odstránenie rasovej diskriminácie rómskych detí vo vzdelávaní. Tá sa prejavuje nielen priestorovým oddeľovaním rómskych detí od ich rovesníkov, ale tiež nedostatkom športovísk na segregovaných školách či suchými obedmi pre tieto deti.

  --- Reklama ---

  Ako organizácia pripomenula, v apríli ministerstvo investícií zverejnilo výzvu na podporu regionálneho školstva pre základné a stredné školy s alokáciou takmer 190 miliónov eur, v rámci ktorej sa dá podporiť aj výstavba a rekonštrukcia školských športovísk. To je možné len v kombinácii s inými druhmi aktivít, ako napríklad podpora desegregácie výchovy a vzdelávania alebo odstraňovanie bariér v školách a školských zariadeniach.

  chýbajú ihriská pre rómske deti
  Shutterstock

  Ide zároveň o ľudskoprávnu katastrofu

  „Úrad vlády realizoval štúdiu, v ktorej analyzoval chýbajúce športoviská na základných školách, ktoré navštevuje viac ako 150 detí. Úrad identifikoval 137 škôl, ktoré navštevuje viac ako 150 detí, a na ktorých úplne absentuje telovýchovné zariadenie, a to buď telocvičňa, alebo exteriérová školská športová infraštruktúra,“ spresnila organizácia s tým, že viac ako dve tretiny z týchto škôl sú v lokalitách uvedených v Atlase rómskych komunít. Ako upozornil riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda, nejde len o problém chýbajúcich športovísk na segregovaných rómskych školách, ale ide o ľudskoprávnu katastrofu.

  „Tento stav ukazuje, ako hlboko máme zakorenenú systémovú rasovú diskrimináciu, s akou samozrejmosťou konštatujeme, že na takzvaných rómskych školách chýba základná infraštruktúra v podobe telocviční, knižníc či jedální. Ide o prejav flagrantnej nespravodlivosti a šliapanie po dôstojnosti rómskych detí, ktorým je odopierané právo na prístup ku kvalitnému vzdelaniu,“ vyhlásil Sloboda s tým, že organizácia má obavy, že aj v prípade, že budú alokované zdroje na výstavbu športovísk na takýchto školách, nepôjde to s princípom desegregácie, ale presne naopak.

  --- Reklama ---
  chýbajú ihriská pre rómske deti
  Shutterstock

  Segregácia bude podľa Amnesty pretrvávať a len sa skvalitní segregované vzdelávanie. Zlepšenie vybavenia segregovaných škôl je podľa organizácie len náplasťou, ktorá ignoruje ľudskoprávne záväzky a tiež legitimizuje segregáciu a marginalizáciu. „Desegregácia nie je žiadny rozmar, je to morálny a právny imperatív. Požadujeme bezodkladné a komplexné opatrenia, ktoré povedú k desegregácii. Nestačí postaviť moderné školy so športoviskami či jedálňami, ktoré sú pre majorizovanú časť populácie také samozrejmé,“ uzavrel Sloboda s tým, že je potrebné zabezpečiť, aby sa deti vzdelávali v rozmanitých kolektívoch, pretože to je spravodlivé.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pellegrini zložil sľub. Ujíma sa funkcie prezidenta Slovenskej republiky

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor