Viac

  Vlani sa v SR dokončilo 20.891 bytov, medziročne viac o 3,3 %

  Počas roka 2023 sa v SR dokončilo 20.891 bytov, čo bol len o 3,3 % vyšší počet ako v roku 2022.

  --- Reklama ---

  Z dlhodobého hľadiska bola aktuálna výstavba dynamickejšia ako pred pandémiou, počty dokončených bytov o pätinu prevyšovali predpandemický priemer. Aktuálny počet dokončených bytov v roku 2023 predstavoval druhú najvyššiu hodnotu od vzniku samostatného Slovenska. Vyšší počet ako vlani bol len v roku 2020. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

  Naďalej bola najväčšia koncentrácia výstavby v regióne okolo hlavného mesta, viac ako štvrtina z bytov postavených v SR v roku 2023 bola práve na území Bratislavského kraja. Z hľadiska regionálneho vývoja medziročne vzrástol počet dokončených bytov v polovici krajov SR, najdynamickejšie v Banskobystrickom kraji (takmer o polovicu) a v Bratislavskom kraji (o viac ako štvrtinu). V dlhodobom porovnaní bol vývoj v regiónoch pozitívny vo všetkých krajoch. Okrem Bratislavského kraja počty dokončených bytov výrazne prevyšovali hodnoty z rokov pred pandémiou.

  Počas roka 2023 sa v SR dokončilo 20.891 bytov, čo bol len o 3,3 % vyšší počet ako v roku 2022.

  Súčasne v roku 2023 pokračovalo zaostávanie rozbehu výstavby. Začalo sa stavať len 18.000 nových bytov, o 13 % menej ako v roku 2022. Trend spomalenia vydávania stavebných povolení sa prejavil naprieč regiónmi Slovenska, pričom v Košickom kraji bol prepad do 40 % a v piatich ďalších do 22 %. Začiatok výstavby výraznejšie zrýchlil len v Prešovskom kraji.

  --- Reklama ---

  Spomalenie novej výstavby sa prejavilo aj v porovnaní s predpandemickým obdobím. Začalo sa stavať o takmer 14 % bytov menej, pričom dynamický pokles (o viac ako 40 % evidovali) v Bratislavskom a Košickom kraji. Naopak, začiatok výstavby takmer o polovicu vzrástol v Prešovskom kraji.

  V posledných troch mesiacoch roka 2023 sa v SR dokončilo 6870 bytov, čo predstavovalo najvyšší počet dokončených bytov v poslednom štvrťroku od roku 2010. Počet kolaudácií sa medziročne zvýšil o takmer 14 %, a súčasne bol o 13,8 % vyšší ako v priemere počas 4. štvrťrokov pred pandémiou. Dokončené byty v rodinných domoch síce prevažovali na bytmi v bytových domoch, ich podiel z celku s hodnotou 56 % bol však najnižší za posledných 12 rokov.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur

  Pre ochranu detí v digitálnom priestore vznikne Centrum bezpečného internetu a okrem iného bude pripravený návrh pre úpravu liniek pomoci.

  Vznikne centrum určené na ochranu detí na internete

  Polícia obvinila 42-ročného muža z prečinu útoku na verejného činiteľa. Zavolal na tiesňovú linku a vyhrážal sa policajtovi zabitím.

  Muž sa na tiesňovej linke vyhrážal zabitím policajta: „Keby som mal nožík, zabijem ho na mieste!“

  Bratislavčan podával ľuďom opiáty, vytvoril u nich závislosť

  Rozsiahly požiar zasiahol v stredu chatrče v Stropkove v lokalite Za jarkom. Zhorelo deväť obydlí, v ktorých bývalo 46 obyvateľov.

  V osade v Stropkove horelo deväť chatrčí

  Juraj Slafkovský síce v ostatných troch zápasoch zámorskej NHL nebodoval, stále má šancu dostať sa na hranicu 20 gólov a 50 bodov v sezóne.

  Kapitán Montrealu vidí Slafkovského v budúcnosti ako jedného z najlepších krídelníkov v NHL

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň

  Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je novozvolený prezident a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 49 percent opýtaných.

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pelllegrini