Viac

  Väzni by mohli komunikovať s advokátmi online. Námet rozoberá pracovná skupina

  Vo väzniciach by mohli zaviesť možnosť porád väzňov s ich advokátmi prostredníctvom videokonferencie. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR k tejto problematike iniciovalo vznik pracovnej skupiny. Slovenská advokátska komora (SAK) zdôrazňuje, že právo obvineného na zachovanie dôvernosti rozhovoru s advokátom musí byť bezpodmienečne garantované aj v prípade online porád.

  --- Reklama ---

  Súčasťou pracovnej skupiny majú byť zamestnanci rezortu spravodlivosti, zástupcovia Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a SAK. „Jej úlohou bude nájsť spoločné riešenie tejto problematiky. Výsledkom by mala byť skúšobná prevádzka spoločného návrhu pracovnej skupiny, ktorú plánujú pilotne zrealizovať v Ústave na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody v Bratislave. Po jeho úspešnom odskúšaní plánujú zaviesť online porady aj v ďalších väzniciach na Slovensku,” priblížila hovorkyňa MS SR Lucia Hurajtová.

  Je to citlivá téma

  Podľa advokátskej komory ide o citlivú tému. „Spoločným cieľom by malo byť zefektívnenie poskytovania právnych služieb, avšak za podmienky, že právo na obhajobu nebude nijako ohrozené, respektíve prístup k tomuto právu sa iba zlepší,” podotkli z mediálneho odboru SAK.

  Väzni by mohli komunikovať s advokátmi online
  Shutterstock

  Osobitne citlivou otázkou je podľa komory v tomto prípade právo obvineného na zachovanie dôvernosti rozhovoru s advokátom, ktoré musí byť bezpodmienečne garantované aj v prípade online porád. „Technické riešenie preto musí byť nastavené tak, aby nemohlo dôjsť k jeho zneužitiu,” dodali z advokátskej komory.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí