Viac

  V hlavnom meste po 28 rokoch otvoria historickú Lekáreň u Salvatora

  V Bratislave po 28 rokoch otvoria historickú Lekáreň u Salvatora na Panskej ulici v Starom Meste, ktorá získa svoju pôvodnú funkciu.

  --- Reklama ---

  Primátor hlavného mesta Matúš Vallo na dnešnej tlačovej konferencii pripomenul, že počas najbližšieho víkendu a v novembri sú pripravené komentované prehliadky priestorov tejto národnej kultúrnej pamiatky pre verejnosť. Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ poznamenal, že by chceli lekáreň znovu uviesť do prevádzky ešte v tomto roku.

  V Bratislave po 28 rokoch otvoria historickú Lekáreň u SalvatoraZdroj: TASR

  „Túto legendárnu budovu sa nám podarilo v lete roku 2020 získať do 100-percentného vlastníctva mesta, priestory lekárne zrekonštruovať a v roku 2021 sme získali aj takmer 300-ročný historický mobiliár,“ uviedol primátor. Ako dodal, postupne obnovili historické priestory, ktoré roky chradli a zreštaurovali barokový mobiliár. „Slovenská lekárnická komora tu čoskoro otvorí lekáreň pre všetkých,“ dodal Vallo. Lekáreň bude po otvorení v prevádzke sedem dní v týždni a bude ju môcť navštíviť každý záujemca o jej historické priestory.

  Podľa Sukeľa budú v nasledujúcich týždňoch realizovať procesy potrebné pre otvorenie lekárne tak, aby mohla byť opäť v prevádzke čo najskôr. Cieľom je, aby bola aj po otvorení v lekárni vždy prítomná osoba, ktorá dokáže záujemcom priblížiť jej historickú hodnotu. Hlavné mesto v budúcnosti plánuje zrekonštruovať tiež fasádu budovy, v ktorej sa lekáreň nachádza. Podľa primátora však na tento účel bude potrebovať získať externé finančné zdroje, nakoľko súčasné zdroje mesta sú značne obmedzené.

  --- Reklama ---

  Hlavné mesto získalo majetkový vzťah k priestoru lekárne na Panskej ulici v roku 2020, v októbri 2021 podpísal magistrát zmluvu o kúpe pôvodného mobiliáru lekárne. Poslanci bratislavského zastupiteľstva vyčlenili v rozpočte na kúpu mobiliáru takmer jeden milión eur. Mobiliár sa podarilo zachrániť aj vďaka jeho poslednému súkromnému majiteľovi Erikovi Kovácsovi, ktorý sa zaslúžil tiež o jeho zreštaurovanie a návrat do lekárne. Verejné obstarávanie na obnovu lekárne vyhlásili v júni 2022.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Kotlár deklaruje, že rozviazal pracovnoprávny vzťah s ministerkou kultúry Šimkovičovou

  Slováci môžu dostávať od štátu 150 eur mesačne. Máš nárok na tento príspevok aj ty?

  Prezidentka nevylučuje veto aj podanie na Ústavný súd v prípade rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry

  počet fiktívnych živnostníkov na Slovensku

  Aj na Slovensku budú firmy platiť minimálne 15 percent globálnu daň z príjmu

  Na mnohých miestach Slovenska sa môže tvoriť hmla. Hrozia aj povodne

  Šimkovičová má pôsobením v TV Slovan porušovať zákon. Progresívne Slovensko podalo podnet

  Husté sneženie na strednom Slovensku si vyžiadalo svoju daň. Spôsobilo energetickú kalamitu

  Počet predaných bytov v bratislavských novostavbách medziročne klesol o 48 %.

  Výstavba bytov na Slovensku zaznamenala výrazný útlm. Najviac sa to dotklo tohto kraja