Viac

  V Európskej únii ako celku od 1. októbra platí Istanbulský dohovor

  Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a boji proti nemu (Istanbulský dohovor) vstupuje do platnosti od 1. októbra pre EÚ ako organizáciu 27 členských krajín. Informuje o tom spravodajca TASR.

  --- Reklama ---

  Európska komisia pri tejto príležitosti pripomenula, že Istanbulský dohovor je komplexný právny rámec zameraný na ochranu žien pred všetkými formami násilia. Jeho cieľom je predchádzať, stíhať a odstraňovať násilie na ženách a domáce násilie a implementovať do praxe komplexné a koordinované politiky.

  EÚ ako celok súhlasí s tým, že bude viazaná dohovorom a jej členské štáty budú musieť zaviesť príslušné opatrenia. Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v správe pre médiá uviedla, že násilie páchané na ženách možno vnímať ako cenzúru našich demokratických spoločností.

  Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a boji proti nemu (Istanbulský dohovor) vstupuje do platnosti od 1. októbra pre EÚZdroj: TASR

  Každá tretia žena sa stala obeťou fyzického alebo sexuálneho násilia od veku 15 rokov. Príliš veľa z nich to nenahlási. Príliš veľa páchateľov zostáva nepotrestaných. Musíme konať a Istanbulský dohovor je našou právnou odpoveďou na posilnenie práv žien. Budeme naďalej povzbudzovať členské štáty, aby prijali potrebné opatrenia na predchádzanie násiliu páchanému na ženách a zabezpečili účinnú ochranu a podporu pre všetky obete,“ odkázala Jourová.

  --- Reklama ---

  Podľa slov eurokomisárky pre rovnosť Heleny Dalliivej nadobudnutie platnosti Istanbulského dohovoru je pre EÚ dôležitým míľnikom. Uznáva sa ním, že násilie páchané na ženách predstavuje porušenie ich ľudských práv.

  Pristúpenie EÚ ako celku k Istanbulskému dohovoru neoslobodzuje členské štáty od toho, aby dohovor samy ratifikovali. Zatiaľ tak neurobilo šesť krajín: Bulharsko, Česko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko a Slovensko.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Nová nemocnica v Bratislave

  Dolinková: Spochybňovanie pandémie je neúctou k pozostalým obetí

  Záujem o letné zájazdy rastie. Treba si však dávať pozor na podvodníkov a preveriť cestovku

  Madro: Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká

  Koľko stojí Slovákov letná dovolenka? Niektorí minú aj tisíce eur, viac ako tretina nikam nepôjde

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov