Viac

  UK zahájila rekonštrukciu druhého bloku internátu Ľudovíta Štúra

  Univerzita Komenského (UK) v Bratislave zahájila rekonštrukciu druhého bloku Internátu Ľudovíta Štúra. Ako univerzita informovala, ide o pokračovanie rekonštrukcie predmetného internátu, ktorá sa už, vzhľadom na havarijný stav, nedala odkladať.

  --- Reklama ---

  S prácami by sa malo začať po skončení letného semestra, pričom študentstvo môže na internáte ostať až kým nevypršia súčasné zmluvy, čiže do konca júna. V tomto akademickom roku UK ubytovala všetkých záujemcov. Ide zhruba o 30 percent celkového počtu študentstva. „Budúci rok budú kapacity postačovať na ubytovanie približne 24 percent z celkového počtu študentov. Univerzita oslovuje partnerské organizácie a ak nebude vlastná ubytovacia kapacita stačiť, poskytne študentom tipy na ďalšie zariadenia,“ avizovala UK.

  Od roku 2019 investovala univerzita do rekonštruovania internátov viac než 10,3 milióna eur. Internát Ľudovíta Štúra, alebo „Štúrak“, je najväčším internátom a tvoria ho dve prepojené výškové budovy, teda blok A a blok B. „Aktuálne sa realizuje rekonštrukcia výškového bloku A. Skončila sa prvá etapa, v ktorej boli obnovené zvislé a vodorovné rozvody, sociálne jadrá aj ústredné kúrenie. V ďalšej etape bude nasledovať zateplenie strechy, fasády a výmenu všetkých okien a balkónových dverí,“ priblížila univerzita. Doplnila, že rekonštrukcia bloku B bude tiež realizovaná po etapách.

  Univerzita Komenského (UK) v Bratislave zahájila neodkladnú rekonštrukciu druhého bloku Internátu Ľudovíta Štúra.Zdroj: Shutterstock

  Budovy internátov v Mlynskej doline boli stavané v rokoch 1969 až 1977, študentstvu teda slúžia zhruba päť desaťročí, no ich stav už nezodpovedá súčasným nárokom na ubytovanie. „Rekonštrukciu Internátu Ľudovíta Štúra plánovalo súčasné vedenie univerzity hneď po svojom nástupe v roku 2019. Plány však narušili nedostatky v projekte, potom pandémia a energetická kríza. Keďže bratislavské univerzity nemohli v minulosti čerpať zdroje z európskych fondov, internáty nazbierali obrovský investičný dlh,“ vysvetľuje univerzita.

  --- Reklama ---

  Jej rektor Marek Števček dodal, že súčasné vedenie prevzalo internáty vo veľmi zlom stave a ich rekonštrukcia mala byť zrealizovaná už dávno. „Po pandémii sme dúfali, že sa táto investícia zaradí medzi vládne priority. Dostali sme sa však do stavu, keď nám neostáva nič iné, ako začať s rekonštrukciou z vlastných zdrojov a súbežne hľadať ďalšie možnosti financovania,“ poznamenal. Zdôraznil, že napriek výpadku kapacít sa budú usilovať zaistiť ubytovanie čo najväčšiemu počtu záujemcov.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí