Viac

  Teror v Izraeli: Výpovede rodinných príslušníkov o únose ich blízkych do Pásma Gazy

  Rodiny v Izraeli povedali portálu BBC, že cítili obrovskú paniku, keď sa dozvedeli, že ich blízki sa stali rukojemníkmi Hamasu po tom, ako táto militantná skupina zaútočila na Izrael.

  --- Reklama ---

  Izraelská armáda naznačuje, že desiatky ľudí vrátane cudzích štátnych príslušníkov sa dostali do zajatia v Gaze. BBC informuje o nasledujúcich prípadoch.

  Uniesli mu manželku s dvomi malými dcérkami

  Manžel a otec Yoni Asher získal prvé podozrenie, že sa jeho rodina nachádza v Gaze, pri sledovaní mobilného telefónu svojej manželky.

  Jeho žena Doron a ich dve dcéry, päťročná Raz a trojročná Aviv, sa zdržiavali u príbuzných blízko hranice s Gazou, keď militanti zaútočili.

  --- Reklama ---

  Yoni povedal BBC: „V sobotu okolo pol desiatej dopoludnia som naposledy hovoril so svojou ženou. Povedala mi, že teroristi z Hamasu vstúpili do domu.“

  „Boli v zabezpečenej miestnosti, potom sa hovor prerušil. Neskôr sa mi podarilo lokalizovať jej mobil, ktorý sa nachádzal v Gaze.“

  Neskôr v ten deň sa zrejme potvrdili jeho najhoršie obavy, keď spoznal svoju rodinu, ktorá bola na krátky čas zobrazená na videu, v ktorom ľudí nakladajú na korbu nákladného auta. „Na videu som spoznal svoju ženu a dve dcéry, moje dve maličké deti,“ povedal.

  „Neviem, v akých podmienkach alebo za akých podmienok ich držia, ale situácia sa veľmi zhoršuje.“

  Tak ako iné rodiny, aj Yoni môže zatiaľ len dúfať. Snažím sa zostať pokojný. Chcem veriť, že existuje nejaký kontakt medzi diplomatmi, ktorí rokujú, alebo niečo podobné, ale nič nevieme – to je najťažšie.“

  Verím, že sú nažive

  Ido Dan prežíval hrôzu sobotňajších udalostí v rodinnej skupine na WhatsAppe.Rozlúčila sa. Poslala do skupiny srdiečko a napísala: ‚Mám vás všetkých rada. Nie som si istá, či to prežijeme,'“ priblížil Ido rodinnú skupinovú konverzáciu BBC a rozvzlykal sa, keď si prezeral správy.

  Jeho sesternica Hadas, ktorá napísala správu, žije v Nir Oze, blízko Gazy. Posielala svojej rodine aktuálne informácie z protileteckého krytu, kam utiekla po tom, ako sa rozozvučali sirény varujúce pred prichádzajúcou raketovou paľbou. Skoro ráno napísala, že počuje ozbrojencov kričať v arabčine.

  „Deje sa tu niečo desivé,“ napísala do rodinnej skupiny. „Je to tu ako holokaust. Všetkých zabíjajú,“ zreprodukoval sesternicinu správu Ido. A potom sa o 9:00 odpojila. Vybila sa jej batéria.

  Hadas predsa len prežila – tým, že zaklincovala dvere svojho úkrytu. Do večera však bolo jasné, že chýba päť členov rodiny: dve Hadasine deti a jej bývalý manžel – ich otec, ako aj jej neter a 80-ročná matka, Idova teta Carmella.

  Hlavnou stopou o tom, čo sa stalo, bolo znepokojujúce video, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach. Zdá sa, že je na ňom zachytený Erez, Hadasin 12-ročný syn, ktorého ozbrojenci odvádzajú do Gazy.

  „Je tu nádej veriť, že sú nažive,“ hovorí Ido, ktorý žije neďaleko Tel Avivu. Má však obrovský strach. „Moja teta je bez liekov,“ povedal. „Čo sa týka detí, nevieme, či a ako chodia na toalety, ako sa stravujú.“

  Rodina sa snaží získať informácie od svojich kontaktov a izraelské úrady jej veľmi nepomohli. „Nikoho neobviňujem, pretože je to naozaj výnimočná situácia,“ uviedol Ido. „Momentálne je to hmlistá situácia, ale nemôžeme čakať, kým sa (hmla) zdvihne. Každá hodina je dôležitá.“

  Vzhľadom na správy o rokovaniach o rukojemníkoch, ktoré teraz sprostredkoval Katar, má Ido pre Hamas odkaz o svojej rodine: „Jednoducho ich neťahajte do tohto konfliktu. Toto nie je pre deti ani pre starších ľudí,“ vyhlásil.

  „Nemyslím si, že by tu nebola porušená nejaká vojnová etika. Aj vojna má svoje pravidlá, etiku a limity.“

  Zdá sa to byť také sureálne a neľudské

  Noam Sagi povedal BBC, že sa mu rozbúchalo srdce, keď palestínske médiá začali vysielať spred domu jeho 74-ročnej matky, asi 400 metrov od hranice s Gazou.

  V sobotu popoludní izraelská armáda vstúpila na pozemok jeho mamy Ady Sagiovej a našla krvavé škvrny – ale po staršej žene nebolo ani stopy.

  Pokračovanie článku na druhej strane

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Žraloky kanadské, nenápadní obyvatelia vôd pri pobreží Brazílie, sa stali nedobrovoľnými konzumentmi kokaínu.

  Testy ukázali, že žraloky pri pobreží Brazílie mali v telách veľké množstvo kokaínu

  "Letná brigáda s armádou", ako ju niektorí nazývajú, ponúka pestrý program. Stredoškolákom priblíži vojenský život.

  Českí stredoškoláci dostali možnosť okúsiť vojenský život

  Zariadenie pre seniorov v chorvátskom meste Daruvar sa stalo dejiskom krvavého útoku, ktorý si vyžiadal päť životov.

  Útočník v domove pre seniorov zastrelil piatich ľudí

  Španielsko: Barcelona zvýši túto turistickú daň

  Chystáš sa na dovolenku do tejto európskej krajiny? Môže ťa nemilo zaskočiť táto zvýšená daň

  Ukrajina v noci zostrelila 35 dronov vypustených Ruskom

  Ukrajina v noci zostrelila 35 dronov vypustených Ruskom

  USA: Donald Trump vystúpil na prvom predvolebnom zhromaždení od minulotýždňovej streľby

  USA: Trump vystúpil na prvom predvolebnom zhromaždení od minulotýždňovej streľby

  Rusko: Súd zakázal toaletný papier s potlačou 1000-rubľovej bankovky

  Rusko: Súd zakázal toaletný papier s potlačou 1000-rubľovej bankovky

  Muž prelomil rekord v hraní futbalovej videohry. Neuveríš, koľko hodín pri nej strávil

  Muž prelomil rekord v hraní futbalovej videohry. Neuveríš, koľko hodín pri nej strávil