Viac

  Čo sa aktuálne deje v Izraeli a Pásme Gazy? Prinášame ti odpovede na najčastejšie otázky

  Palestínska militantná skupina Hamas podnikla bezprecedentný útok na Izrael. Jej bojovníci vstúpili do obcí v blízkosti Pásma Gazy, zabíjali obyvateľov a brali rukojemníkov, informuje britský spravodajský portál BBC.

  --- Reklama ---

  V tomto článku ti prinášame všetky dôležité informácie, ktoré potrebuješ vedieť o aktuálnom dianí v Izraeli a vývoji tamojšieho konfliktu.

  Čo je Hamas?

  Hamas je palestínska islamistická militantná skupina, ktorá vládne v Pásme Gazy. Hamas prisahal zničiť Izrael a od roku 2007, keď sa dostal k moci v Gaze, viedol s Izraelom niekoľko vojen.

  Počas týchto vojen skupina vystrelila alebo umožnila iným skupinám vystreliť tisíce rakiet na Izrael a uskutočnila ďalšie smrtiace útoky. Izrael tiež opakovane zaútočil na Hamas leteckými útokmi a spolu s Egyptom od roku 2007 blokuje Pásmo Gazy, čo podľa Izraela slúži jeho bezpečnosti.

  --- Reklama ---

  Izrael, USA, Európska únia a Spojené kráľovstvo označujú Hamas ako celok (alebo v niektorých prípadoch jeho vojenské krídlo) za teroristickú skupinu. Hamas je podporovaný Iránom, poskytuje mu financie, zbrane a výcvik.

  Čo je Pásmo Gazy?

  Pásmo Gazy je 41 km dlhé a 10 km široké územie medzi Izraelom, Egyptom a Stredozemným morom. Žije tu približne 2,3 milióna ľudí a má jednu z najvyšších hustôt obyvateľstva na svete.

  Izrael kontroluje vzdušný priestor nad Pásmom Gazy a jeho pobrežie. Obmedzuje, kto a aký tovar môže vstúpiť a vystúpiť cez jeho hraničné priechody. Podobne Egypt kontroluje, kto prechádza cez jeho hranice s Gazou.

  Podľa OSN je približne 80 percent obyvateľov Gazy závislých od medzinárodnej pomoci a približne milión ľudí je denne odkázaných na potravinovú pomoc.

  Zdroj: TASR/AP

  Palestína a čo s ňou majú tieto udalosti spoločné?

  Západný breh Jordánu a Pásmo Gazy, ktoré sú známe ako palestínske územia, ako aj východný Jeruzalem a Izrael, boli od rímskych čias súčasťou územia známeho ako Palestína.

  Tieto územia boli aj územím židovských kráľovstiev v Biblii a Židia ich považujú za svoju starobylú vlasť.

  Izrael bol vyhlásený za štát v roku 1948, hoci tí, ktorí neuznávajú právo Izraela na existenciu, túto krajinu stále označujú ako Palestínu. Palestínčania používajú názov Palestína aj ako súhrnný pojem pre Západný breh Jordánu, Gazu a východný Jeruzalem.

  Prečo Izrael a Hamas bojujú?

  Medzi Izraelom a Hamasom je neustále napätie, ale sobotňajší útok militantov prišiel bez varovania. Hamas vypálil na Izrael tisíce rakiet, zatiaľ čo desiatky bojovníkov prerazili hranice a vtrhli do izraelských obcí, pričom zabili desiatky civilistov a ďalších zajali. Izrael okamžite začal s leteckými útokmi a uviedol, že sa zameriava na objekty militantov v Gaze.

  Ako bezprecedentný je tento útok?

  Ako píše medzinárodný redaktor BBC Jeremy Bowen, ide o najambicióznejšiu operáciu, akú kedy Hamas z Gazy spustil, a najvážnejší cezhraničný útok, akému Izrael čelil za viac ako jednu generáciu.

  Militanti na viacerých miestach prelomili drôt, ktorý oddeľuje Gazu od Izraela. Bezprecedentný útok prišiel deň po 50. výročí prekvapivého útoku Egypta a Sýrie v roku 1973, ktorým sa začala veľká blízkovýchodná vojna. Význam tohto dátumu určite neunikol vedeniu Hamasu.

  Ide o veľké zlyhanie izraelskej spravodajskej služby?

  Áno, hovorí bezpečnostný spravodajca BBC Frank Gardner. Tvrdí, že napriek kombinovanému úsiliu izraelskej domácej rozviedky Šin Bet a vonkajšej špionážnej agentúry Mossad a všetkých prostriedkov Izraelských obranných síl, je úprimne prekvapujúce, že nikto nepredpokladal, že to príde, alebo že nikto nezasiahol, ak mal varovanie.

  Izrael má pravdepodobne najrozsiahlejšie a najlepšie financované spravodajské služby na Blízkom východe, ktoré majú informátorov a agentov v palestínskych militantných skupinách a aj v Libanone, Sýrii a inde.

  V teréne, pozdĺž napätého hraničného plota medzi Gazou a Izraelom, sú kamery, senzory pohybu a pravidelné vojenské hliadky.

  Plot zakončený ostnatým drôtom mal byť „inteligentnou bariérou“, ktorá mala zabrániť presne takému druhu infiltrácie, aký sa odohral pri tomto útoku. Bojovníci Hamasu si však cez neho jednoducho prerazili cestu buldozérom, vystrihli diery v drôte alebo sa do Izraela dostali z mora a na paraglajdoch.

  Zdroj: TASR/AP

  Ako to môže pokračovať ďalej?

  Veliteľ militantného hnutia Hamas Mohammed Deif vyzval Palestínčanov a ostatných Arabov, aby sa pripojili k operácii militantov s cieľom „zmiesť (izraelskú) okupáciu“.

  Veľkou otázkou teraz je, či Palestínčania na okupovanom Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme (alebo inde v regióne) jeho výzvu vypočujú, uviedla pre BBC jeruzalemská spravodajkyňa Yolande Knellová.

  Izrael nepochybne vidí potenciál vojny, ktorá by sa mohla otvoriť na viacerých frontoch. Najhorším scenárom je, že by do nej mohla byť zatiahnutá libanonská militantná skupina Hizballáh. V nedeľu ráno Hizballáh vypálil na severný Izrael niekoľko rakiet a granátov, ktoré si však nevyžiadali obete.

  Izraelská armáda nariadila masívne posilnenie jednotiek. Okrem intenzívnych náletov na Gazu naznačila, že tam plánuje aj pozemnú operáciu.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Mastercard

  Mastercard chce odstrániť nutnosť ručného zadávania údajov platobnej karty

  Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch: Cenu dostane aj Viggo Mortensen známy z Pána prsteňov

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne