Viac

  Súdny dvor priznal Kočnerovi odškodné 2 000 eur

  Súdny dvor Európskej únie skonštatoval v prípade podnikateľa Mariana Kočnera a zverejnenia informácií z jeho mobilných telefónov v roku 2019 slovenskými médiami porušenie jeho práva na rešpektovanie jeho súkromného a rodinného života, ako aj jeho komunikácie a poškodenie jeho cti a dobrej povesti, v dôsledku čoho utrpel nemajetkovú ujmu.

  --- Reklama ---

  Ako súdny dvor informoval v tlačovej správe, v tejto súvislosti mu priznal náhradu spomenutej ujmy vo výške 2 000 eur, Záležitosť da týka zverejnenie údajov z mobilných telefónov Kočnera, ktoré v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka skúmala organizácia Europol. Súdny dvor v tejto súvislosti skonštatoval, že nezákonné spracúvanie údajov, ktoré sa prejavilo tým, že údaje týkajúce sa intímnej komunikácie medzi Kočnerom a jeho priateľkou boli sprístupnené neoprávneným osobám, viedlo k sprístupneniu týchto údajov verejnosti v slovenských médiách.

  Súdny dvor priznal Mariánovi Kočnerovi odškodné 2 000 eur za zverejnenie informácií z jeho telefónov a ich publikovanie médiami.

  Všeobecný súd Európskej únie pritom ešte v roku 2021 zamietol žalobu viacnásobne stíhaného Kočnera voči organizácii Europol vo veci vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka. Podľa súdu sa mu totiž nepodarilo preukázať, že informácie o ňom, ktoré zverejnili slovenské médiá a jeho zaradenie na tzv. „mafiánske zoznamy“ sú prisúditeľné aktivitám Europolu. Kočner, ktorý vtedy žiadal náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 100 000 eur podal odvolanie na súdny dvor.

  Súdny dvor vo svojom rozsudku rozhodol, že právo Európskej únie zavádza režim solidárnej zodpovednosti Europolu a členského štátu, v ktorom vznikla škoda v dôsledku nezákonného spracúvania údajov, ku ktorému došlo v rámci spolupráce medzi nimi. „Na vznik tejto solidárnej zodpovednosti v rámci prvej etapy musí dotknutá fyzická osoba iba preukázať, že pri spolupráci medzi Europolom a dotknutým členským štátom bolo vykonané nezákonné spracúvaniu údajov, ktoré jej spôsobilo ujmu. Na rozdiel od toho, čo rozhodol Všeobecný súd, sa nevyžaduje, aby táto osoba okrem iného preukázala, ktorému z týchto dvoch subjektov možno toto nezákonné spracúvanie pripísať,“ uviedol Súdny dvor EÚ. Z tohto dôvodu v danom bode zrušil rozsudok Všeobecného súdu.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy