Viac

  Stredoškoláčky a stredoškoláci priznávajú, že o IT sa viac naučili v súkromí, nie v škole

  Stredoškoláčky a stredoškoláci sa najviac o IT naučili v súkromí, nie v škole. Získavanie digitálnych zručností v škole je v úzadí, študentky a študenti ich skôr získavajú od rodiny a blízkych, v rovesníckych skupinách či samovzdelávaním.

  --- Reklama ---

  Vyplýva to z prieskumu agentúry Krajinka, ktorý s podporou spoločnosti Slovak Telekom realizovala pre organizáciu Aj Ty v IT. Kvalitatívny prieskum bol realizovaný na prelome rokov 2022 a 2023, pričom sa do hĺbkových rozhovorov zapojilo 56 dievčat a osem chlapcov.

  Focusové skupiny, ktorých bolo osem, boli vedené anonymne a trvali 90 až 120 minút. Cieľom bolo zistiť, ako vnímajú stredoškoláčky IT, a čo spôsobuje ich nižší záujem o toto odvetvie. V prieskume poniektoré respondentky uviedli i to, že škola im v danom odbore neponúkla žiadnu podporu, prípadne bola podľa nich táto podpora nedostatočná.

  Zdroj: Shutterstock
  Shutterstock

  Prieskum skúmal, aké konkrétne dôvody odrádzajú stredoškoláčky od záujmu o informatiku. Medzi odpoveďami dominovala tá, že informatika je na školách pomerne „voľným“ predmetom, v ktorom nie je kladený dôraz na výsledky. Spomínali tiež to, že nároky na študentstvo, ktoré nechce z informatiky maturovať, ani sa jej v budúcnosti profesionálne venovať, sú znižované.

  --- Reklama ---

  Medzi odpoveďami zúčastnených v prieskume sa tiež vyskytovali odpovede o nízkej hodinovej dotácii na informatiku, nepochopení učiva a úloh, ale aj o sexistickom prístupe. Ako ďalšie príčiny uvádzali napríklad aj to, že pedagógovia vytvárali skupiny rýchlejšie napredujúceho študentstva, s ktorým následne preberali náročnejšie učivo. Účastníčky a účastníci prieskumu spomínali i to, že pri tímovej práci nedostali priestor na rozvoj individuálnych zručností a poznatkov, prípadne že učiteľstvo rezignovalo na takéto rozvíjanie. Za problematickú označovali i slabú technickú infraštruktúru na školách.

  „Výpovede stredoškoláčok naznačujú, že informatika na školách spočíva najmä v učení ‚tvrdých‘ zručností. Študenti a študentky zdôrazňujú, že ich záujem výrazne ovplyvňuje prístup učiteľa/ky. Výsledky kvalitatívneho prieskumu zároveň odhalili, že školy častokrát nevyvíjajú dostatočné úsilie, ktorá by malo za cieľ zvýšenie motivácie a záujmu o tento odbor. Dievčatá v rozhovoroch taktiež uvádzali, že nemajú znalosti o tom, pri akých pozíciách v IT by sa im tieto znalosti mohli zísť,“ uviedla organizácia Aj Ty v IT.

  Zároveň zdôraznila, že podľa súčasných trendov sú digitálne zručnosti a technologické vedomosti dobrým predpokladom pre úspešný vstup na pracovný trh a zamestnanie v IT oblasti prináša viacero benefitov, o ktoré ženy momentálne zbytočne prichádzajú. „Slovensko patrí v Európe medzi krajiny s najnižším zastúpením žien v IT pracovných kolektívoch. Posilňovanie rodovo homogénnych tímov zároveň môže spôsobiť, že nové technológie nebudú odzrkadľovať životnú skúsenosť ani potreby žien,” vysvetľuje potrebu vyššieho zastúpenia žien v IT výkonná riaditeľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Trnavský poslanec neberie za svoju prácu ani euro, poslanecké odmeny necháva mestu

  Trnavský poslanec neberie za svoju prácu ani euro, poslanecké odmeny necháva mestu

  Eurozóna nad infláciou ešte nevyhrala, ďalší pokles bude pomalší

  Eurozóna nad infláciou ešte nevyhrala, ďalší pokles bude pomalší

  Ceny palív sa udržia na znížených úrovniach, analytik dokonca vidí priestor aj na zlacňovanie

  Ceny palív sa udržia na znížených úrovniach, analytik dokonca vidí priestor aj na zlacňovanie

  Robert Fico, Peter Pellegrini, NR SR

  Strana Smer by podporila Pellegriniho prípadnú prezidentskú kandidatúru

  SHMÚ upozorňuje na poľadovicu, očakáva aj sneženie a tvorbu snehových jazykov

  Slovensko sa zahalilo do snehu. Na týchto miestach napadne až 35 centimetrov

  O predvianočné brigády sa zvýšil záujem, najmä však u pracujúcich

  O predvianočné brigády sa zvýšil záujem, najmä však u pracujúcich

  Falošný policajt

  Mimoriadne pátranie: Zmizol len 4-ročný chlapček z Bratislavy. Ak ste ho videli, kontaktujte políciu

  Ľudia by si mali dávať pozor na kupovanie zvierat z nelegálneho chovu

  Ľudia by si mali dávať pozor na kupovanie zvierat z nelegálneho chovu