Viac

    Strany s výsledkom nad tri percentná vo voľbách získajú od štátu viac ako 90 miliónov eur

    Politické strany s výsledkom nad tri percentná v parlamentných voľbách získajú od štátu viac ako 90 miliónov eur. Na sociálnej sieti to pripomína organizácia Transparency International Slovensko.

    --- Reklama ---

    Väčšie strany sú zvýhodňované

    „Aktuálny systém vychádza zo správneho predpokladu, že je lepšie, keď sa na strany poskladáme my všetci, ako by ich mali platiť skryte oligarchovia, ktorí by v skutočnosti do veľkej miery rozhodovali o tom, kto tu bude pri moci, voľby by si mohli takto kúpiť a my voliči by sme boli len v role štatistov. Druhá strana mince je však prílišná závislosť od štátnych príspevkov, ktorá nie je zdravá,“ uviedol v tejto súvislosti analytik TIS Ľuboš Kostelanský.

    Súčasný systém podľa neho neprimerane zvýhodňuje väčšie strany. Pri aktuálnom stave, keď na úspech vo voľbách treba minimálne milión či až dva milióny eur, vrátane predkampane, stavia ich menších či nových konkurentov do značne rizikovej až špekulatívnej pozície.

    strany s výsledkom nad tri percentnáZdroj: TASR

    Čo by sa dalo robiť lepšie?

    TIS konštatuje, že veľké strany ako Smer, si zo štátneho príspevku môžu dovoliť pohodlne financovať kampane pre ďalšie typy volieb. Môžu platiť činnosť, ako aj viesť v podstate permanentnú „imidžovú“ kampaň, a to všetko bez motivácie zapojiť do svojho financovania členov či sympatizantov. Preto organizácia navrhuje, aby časť štátnych peňazí pre strany bola podobne ako v Nemecku naviazaná na ďalšie príjmy.

    --- Reklama ---

    Príspevok by sa tak neodvíjal len od volebného výsledku. Úlohu by zohrala aj schopnosť strany získať prostriedky na svoju činnosť od členov, ľudí či firiem. Takýto model by podľa organizácie strany motivoval aj k odkrývaniu skrytých darcov. „Je potrebné rovnomernejšie prerozdeliť štátne príspevky pre strany, aby sa narušil monopol, ktorý majú úspešné strany vďaka štedrému štátnemu financovaniu,“ zdôraznil Kostelanský.

    Analytik sa takisto zamýšľa, či by sa výška príspevku pre strany nemala viazať aj na veľkosť jej štruktúr. „Čo by strany tlačilo do toho, aby boli štandardnejšími subjektmi a nielen eseročkami okolo svojho majiteľa – predsedu,“ dodal Kostelanský.

    Okrem siedmich subjektov, ktoré sa dostali do parlamentu (Smer-SD, Progresívne Slovensko, Hlas-SD, koalícia OĽaNO a priatelia, KDH, SaS a SNS) bude mať nárok na štátny príspevok aj Republika (4,75 %) a Aliancia (4,38 %).

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Finančná správa vyzbierala vyše 90-tisíc eur v pokutách od nepoctivých podnikateľov

    Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

    Na Letisku v Bratislave evakuujú ľudí. Niekto tam nahlásil bombu

    Vybrané diaľničné obchvaty miest budú na Slovensku od štvrtka zadarmo

    Na Kysuciach sa zrazil vlak s osobným autom, vodička utrpela zranenia

    Podľa najnovších údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu sa ku koncu júna 2023 nachádzalo v krajine 2 158 verejných nabíjacích bodov.

    Na Slovensku pribúdajú nabíjačky pre elektromobily. Už je ich vyše 2000

    Polícia zadržala na hranici cudzinca, ktorý mal falošné doklady

    Doručovacia služba Packeta, súčasť medzinárodného holdingu Packeta Group, zaznamenala v uplynulom roku pozoruhodný rast.

    Packeta pripravuje novinku. Mení sa zásadná vec, zásielku si vyzdvihneš jednoduchšie

    Ľudí s arachnofóbiou táto správa nepoteší. Zoológovia objavili tri nové druhy pavúkov