Viac

  Maďarsko ratifikuje vstup Švédska do NATO ešte pred Tureckom

  Vstup Švédska do NATO bude ratifikovaný v maďarskom parlamente ešte pred ratifikáciou v tureckom zákonodarnom zbore. Uviedol to v piatok v rozhovore pre maďarskú webovú stránku Slobodná Európa Zsolt Németh, predseda zahraničného výboru parlamentu z vládnej strany Fidesz. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

  --- Reklama ---

  „Maďarsko podporuje členstvo Švédska v NATO. Vláda to potvrdila aj na ostatných dvoch summitoch Aliancie. Odteraz je už len technickou otázkou, kedy dôjde k ratifikácii. Jedno je isté: nebude to závisieť od Maďarska. S Tureckom neustále rokujeme a koordinujeme svoje kroky a udržiavame s ním dobré vzťahy,“ zdôraznil Németh. Podľa neho vstup Švédov do NATO nebude závisieť od Maďarska.

  vstup švédska do NATOZdroj: Shutterstock

  Za absolútne nezanedbateľný aspekt celej otázky považuje, akými spojencami budú Maďarsko a Švédsko v rámci NATO. „Chceme, aby sa medzi nami vytvoril dobrý vzťah, ktorý však má podmienky,“ dodal Németh. Poznamenal, že bez švédskeho filmu, ktorý kritizuje maďarskú demokraciu, by boli spojenecké vzťahy omnoho lepšie.

  Maďarský parlament nezaradil hlasovanie o vstupe Švédska do NATO ani do programu dvojdňovej schôdze na budúci týždeň. Upozornil na to v stredu server hvg.hu.

  --- Reklama ---

  Server podotýka, že vláda premiéra Viktora Orbána od leta minulého roka oficiálne podporuje vstup Švédska. Príslušný návrh zákona predložil kabinet pred 15 mesiacmi, no poslanecká skupina vládnej strany Fidesz sa proti jeho schváleniu stavia čoraz radikálnejšie.
  Orbán v parlamente 25. septembra vyhlásil, že neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Aliancie.

  Vstup Švédska do NATO neschválili iba Turecko a Maďarsko. V septembri o tom hovorili aj poslanci parlamentných frakcií vládnych strán Fidesz-KDNP na výjazdovom zasadnutí v Ostrihome. Prítomní poslanci si na ňom pozreli aj švédsky dokumentárny film z roku 2019, ktorý spochybňuje demokraciu v Maďarsku.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Mastercard

  Mastercard chce odstrániť nutnosť ručného zadávania údajov platobnej karty

  Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch: Cenu dostane aj Viggo Mortensen známy z Pána prsteňov

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne