Viac

  SR môže mať v budúcnosti nedostatok pracovných síl vo všetkých odvetviach

  Slovensko v budúcnosti, ak nedôjde k aktívnemu riešeniu problematiky, čaká nedostatok pracovných síl vo všetkých odvetviach hospodárstva.

  --- Reklama ---

  Vyplýva to z informácie Ministerstva hospodárstva SR o návrhu opatrení na podporu zvýšenia zamestnanosti znevýhodnených osôb s dôrazom na osoby z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK), ktorý vzala v stredu na vedomie vláda.

  „V priemyselnej výrobe a stavebníctve vznikne najvyšší nedostatok pracovnej sily na základe predpokladaného zvýšenia počtu zamestnancov v odvetví a predpokladanom počte potrebných pracovníkov (približne 70.000 osôb). Hneď za tým nasleduje odvetvie veľkoobchodu, maloobchodu a opráv a odvetvie vzdelávania. V nich sa dokonca odhaduje pokles počtu zamestnancov už do roku 2025,“ priblížil rezort hospodárstva.

  Slovensko v budúcnosti, ak nedôjde k aktívnemu riešeniu problematiky, čaká nedostatok pracovných síl vo všetkých odvetviach hospodárstva.Zdroj: Pexels

  MH SR zdôraznilo, že jednou z ciest, ako tento trend zvrátiť je vyvinúť úsilie na integrovanie ľudí zo znevýhodneného prostredia.

  --- Reklama ---

  Situácia na trhu práce a nutnosť okamžitého riešenia nedostatku pracovnej sily primárne v priemyselnej výrobe a stavebníctve vytvorili podľa MH SR kľúčový impulz na vznik medzirezortnej pracovnej skupiny zaoberajúcej sa témou zvýšenia zamestnanosti osôb zo znevýhodneného prostredia s dôrazom na marginalizované rómske komunity.

  Rezort hospodárstva dodal, že demografický vývoj donedávna napomáhal vývoju na trhu práce. Prognóza vývoja populácie na Slovensku však už poukazuje na pokles absolútneho počtu obyvateľstva v produktívnom veku. Očakáva sa pokles do roku 2040 o viac ako 330.000 obyvateľov v produktívnom veku oproti roku 2023.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Nová nemocnica v Bratislave

  Dolinková: Spochybňovanie pandémie je neúctou k pozostalým obetí

  Záujem o letné zájazdy rastie. Treba si však dávať pozor na podvodníkov a preveriť cestovku

  Madro: Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká

  Koľko stojí Slovákov letná dovolenka? Niektorí minú aj tisíce eur, viac ako tretina nikam nepôjde

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov