Viac

  Sporná novela Trestného zákona je už v Zbierke zákonov

  Sporná vládna novela Trestného zákona je už zverejnená v Zbierke zákonov. Znamená to, že ostro diskutované zmeny týkajúce sa skrátenia premlčacích lehôt či nižších trestov za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť nevstúpia do platnosti 15. marca.

  --- Reklama ---

  Rezort spravodlivosti zároveň v zbierke zverejnil aj uznesenie Ústavného súdu SR k tejto novele. Ten pozastavil účinnosť niektorých častí novely a zároveň prijal na ďalšie konanie podnety prezidentky Zuzany Čaputovej a opozičných poslancov parlamentu ohľadom možnej protiústavnosti novely Trestného zákona. Keďže zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry súd nepozastavil, ten bude zrušený k 20. marcu. Na zverejnenie uznesenia Ústavného súdu SR mal minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) 15 dní, lehotu dodržal.

  Rozsiahlu novelu Trestného zákona schválili poslanci Smer-SD, Hlasu-SD a SNS v skrátenom legislatívnom konaní 8. februára. Novela ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, znižuje tresty za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť a skracuje premlčacie doby pri viacerých trestných činoch. Ministerstvo spravodlivosti zmeny odôvodnilo humanizáciou trestov a uprednostnením využívania alternatívnych trestov po vzore ďalších európskych krajín.

  Sporná vládna novela Trestného zákona je už zverejnená v Zbierke zákonov. Ústavný súd pozastavil účinnosť častí novely.

  Opozičné strany nazvali novelu Trestného zákona „promafiánskym balíčkom“ a tvrdia, že jej hlavným cieľom je zabezpečiť beztrestnosť pre predstaviteľov vládnej koalície a im blízkych ľudí, keďže zmeny sa dotknú vyše 140 osôb obvinených v najznámejších kauzách. Hovoria o rozklade právneho štátu a zorganizovali niekoľko veľkých protestných zhromaždení. Navrhované zmeny kritizovala aj Európska prokuratúra, Európsky parlament a Európska komisia. Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu Trestného zákona 16. februára a zároveň oznámila, že ju posiela na Ústavný súd SR. Rozhodnutie ústavných sudcov o pozastavení časti novely prišlo 28. februára.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy