Viac

  Spišský hrad láka ľudí. Novinkou je rozšírená prehliadková trasu

  Svoju letnú sezónu začne po Ľubovnianskom a Kežmarskom hrade oficiálne už aj Spišský hrad. Brány pre návštevníkov otvorí v stredu 8. mája. Riaditeľka Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči Dáša Uharčeková Pavúková avizovala, že po zimnej prestávke čaká na návštevníkov zaujímavý program. Hlavnou novinkou letnej sezóny je rozšírená prehliadková trasa.

  --- Reklama ---

  Po niekoľkých rokoch obmedzení bude na hrade podľa riaditeľky sprístupnené stredné a dolné nádvorie, románske predbránie a časť horného hradu až po kapitánsky dom a Thurzovu bránu. „Návštevníci sa nedostanú na hradnú vežu a do arkádovej chodby, z ktorej bola premiestnená hlavná časť expozícií do dosiaľ neprístupných priestorov. Otvorená tak bude hradná mučiareň, nová hradná kuchyňa, expozícia o dejinách hradu, novoinštalovaná hradná zbrojnica či strážnica,“ informovala.

  Pestrý program

  Rovnako ako v minulých rokoch sa záujemcovia dostanú do expozície – virtuálna realita Spišský hrad a okolie. Pre návštevníkov bude prístupný i náučný chodník po hradbách dolného nádvoria a interaktívna detská zóna na strednom nádvorí.

  Spišské múzeum pripravilo v deň otvorenia sezóny kultúrny program, zahŕňa tanec, divadelné scénky, sokoliarske vystúpenia, živé sochy i ochutnávky v hradnej kuchyni v čase od 11:00 do 16:00. Medzi ďalšími pripravovanými podujatiami sú Tajomné noci so živými sochami a medzinárodný kultúrny festivalsúHRADnice“.

  --- Reklama ---

  Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, zároveň je Spišský hradný vrch národnou prírodnou pamiatkou a je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí. Spišské múzeum podľa jeho riaditeľky vlani navštívilo viac ako 166-tisíc návštevníkov, z toho Spišský hrad takmer 119-tisíc.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí