Viac

  Slovensko nezaostáva v transformácii automobilového priemyslu. Stavili sme najmä na hybridy

  Pokračujúci odklon automobilového priemyslu od spaľovacích motorov núti výrobcov k prechodu na výrobu áut s  alternatívnym pohonom. Slovensko pritom v prebiehajúcej transformácii nezaostáva, miestne automobilky stavili najmä na hybridy.

  --- Reklama ---

  Ako ďalej uvádza Inštitút finančnej politiky (IFP), elektromobily a hybridné vozidlá tvorili od januára do októbra minulého roka 35 % z celkovej hodnoty exportu automobilov zo Slovenska.

  „V reakcii na globálny posun od spaľovacích motorov sa Slovensko adaptuje rozvojom výroby hybridných a elektrických vozidiel. Rastúci podiel hodnoty áut s  alternatívnym pohonom v exportoch naznačuje pozitívne vyhliadky a  posilnenie exportných pozícii Slovenska,“ konštatuje inštitút. Viaceré európske automobilky pritom v aktuálnej situácii nehrajú „prvé husle“ a často sú vytláčané lacnejšími elektromobilmi z Číny.

  Dobrou správou podľa IFP je, že výrobcovia automobilov na Slovensku investovali do prerábky výrobných liniek, vďaka čomu stúpa podiel elektrických a hybridných áut vyrobených na Slovensku. „Ak bude tento trend pokračovať, rastúca výroba elektromobilov a hybridov podporí konkurencieschopnosť a odolnosť našich exportov a ekonomického rastu aj v budúcich rokoch,“ uzatvára inštitút.

  Zdroj: TASR - Daniel Stehlík
  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy