Viac

  Dane a rôzne správne poplatky môžeš uhradiť aj platobnou kartou

  Pripomíname, že až pätnásť druhov daní a rôznych správnych poplatkov môžu klienti uhradiť platobnou kartou. Online úhrada priamo pri realizácii spoplatneného úkonu cez portál finančnej správy (PFS) daňovým subjektom uľahčí a zjednoduší platby.

  --- Reklama ---

  Uhradiť daň je možné prostredníctvom platobnej karty využitím Google Pay, Apple Pay, alebo prenesením platobných údajov do internetbankingu vybraných bánk. Informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Drahomíra Adamčíková.

  Okrem daní je možné platobnou kartou uhrádzať aj správne poplatky priamo z elektronickej schránky na Ústrednom portáli verejnej správy (ÚPVS). Novelou zákona o správnych poplatkoch s účinnosťou od 1. apríla tohto roka sa menia sadzby vybraných služieb poskytovaných finančnou správou. Správne poplatky určené pevnou sumou sa platia bez výzvy a sú splatné pri podaní podania.

  „Upozorňujeme, že v prípade neuhradenia spoplatneného podania do 31. marca 2024, daňový subjekt takéto podanie už nebude platiť v sume poplatku platného do konca marca tohto roka. Finančná správa mu po 1. apríli zašle výzvu na zaplatenie správneho poplatku s novou sumou,“ zdôrazňuje D. Adamčíková. Na využitie tejto novej funkčnosti je potrebné, aby mal klient aktivovanú schránku na ÚPVS.

  --- Reklama ---
  Zdroj: Shutterstock

  Poplatník môže zaplatiť správny poplatok aj v hotovosti, alebo platobnou kartou prostredníctvom technického vybavenia prevádzkovateľa systému (tzv. kiosk), alebo na vybraných pobočkách Slovenskej pošty, alebo prostredníctvom mobilnej/webovej aplikácie eKolok.

  Príkaz na úhradu je klientovi spravidla doručený do jeho schránky do niekoľkých minút. Výnimkou je situácia, keď žiadateľ zvolí službu, ktorej správny poplatok sa odvíja od počtu úkonov alebo strán. Ide o tzv. násobkovú službu, kedy výšku správneho poplatku nie je možné určiť automatizovane, preto proces môže trvať dlhšie.

  „Po zaplatení správneho poplatku dostane klient do elektronickej schránky na ÚPVS správu s názvom „Informácia o úhrade“, v ktorej sa nachádza tlačidlo s pokynom uložiť účtovný doklad. Ten si môže jednoducho stiahnuť a následne vytlačiť,“ dodala D. Adamčíková.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy