Viac

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Slovenská republika rozširuje medzinárodnú spoluprácu s Rakúskou republikou aj na oblasť záchrannej zdravotnej služby s cieľom zabezpečiť v prihraničnom území čo najlepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti občanom oboch krajín.

  --- Reklama ---

  Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR pri príležitosti dnešného podpisu Rámcovej zmluvy medzi SR a Rakúskou republikou o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby, ktorá bude postúpená prezidentovi SR a následne predložená Národnej rade SR. Proces bude zavŕšený ratifikáciou, po ktorej vstúpi Rámcová zmluva do platnosti.

  Podľa zmluvy budú slovenské a rakúske záchranky zasahovať aj na území susedného štátu za presne definovaných podmienok. Obe strany majú rovnaký cieľ – pomáhať a spolupracovať pri zachraňovaní ľudských životov. Zabezpečovanie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) je základným pilierom zdravotného systému v každom štáte.

  Sieť ZZS musí byť organizovaná tak, aby bola zabezpečená dostupnosť prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti a jej poskytnutie do určitého časového limitu od prijatia tiesňového volania. „Práve časová dostupnosť je jedným z dôvodov nadviazania spolupráce medzi záchrannými zdravotnými službami susedných štátov. Priestor pre užšiu medzinárodnú spoluprácu ukázala aj zvyšujúca sa mobilita osôb medzi oboma štátmi ako aj požiadavka trvalého zlepšovania kvality, bezpečnosti a dostupnosti zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje rezort zdravotníctva.

  --- Reklama ---
  Zdroj: TASR - Diana Semanová

  Neodkladná zdravotná starostlivosť v mieste zásahu a preprava fyzickej osoby v ohrození života alebo zdravia do vhodného zdravotníckeho zariadenia sa bude poskytovať na základe vyhodnotenia tiesňového volania a žiadosti zmluvnej strany. „Ide o historicky prvú prezidentskú medzinárodnú zmluvu rezortu zdravotníctva, ktorá umožní zásah v tých najzávažnejších situáciách, a to v prípade udalosti s hromadným postihnutím osôb alebo pri kritickom stave osoby,“ uviedol štátny tajomník MZ SR Michal Štofko.

  Predmetná zmluva sa vzťahuje na prihraničné územie Bratislavského a Trnavského samosprávneho kraja v Slovenskej republike a v Rakúskej republike na Spolkové krajiny Dolné Rakúsko, Burgenland a Viedeň.

  Cezhraničná spolupráca s Rakúskou republikou je síce historicky prvou zmluvou tohto charakteru, avšak v súčasnosti sa pripravuje obdobná zmluva v oblasti záchranných služieb aj s Českou republikou.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Nepriaznivé počasie na festivale Pohoda viedlo k nečakanému ukončeniu podujatia a spusteniu policajného vyšetrovania.

  Polícia žiada verejnosť o videá búrky na festivale Pohoda

  V prípade mŕtvej ženy vo Veľkom Mederi bolo vznesené obvinenie

  Bukovec

  Vo vodnej nádrži Bukovec našli telo muža, ktorého hľadali od pondelka

  Nová dohoda s francúzskou firmou zabezpečí dodávky jadrového paliva pre zariadenia v Bohuniciach a Mochovciach.

  Slovensko čoskoro nahradí ruské jadrové palivo francúzskym

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva