Viac

  Slováci viac nakupujú v slovenských e-shopoch ako v zahraničných

  Slováci preferujú nákup v slovenských e-shopoch viac ako v zahraničných. Ukázali to dáta z Eurostatu za rok 2023 spolu s údajmi od Shoptet, ktorý je najväčšou platformou zabezpečujúcou chod slovenských e-shopov.

  --- Reklama ---

  Celkovo 81 % zo Slovákov, ktorí počas troch mesiacov aspoň raz nakupovali cez internet, si objednali tovar aj v slovenských online obchodoch. Dlhodobo je od miestnych predajcov najväčší záujem o oblečenie. Obchody na Shoptete minulý rok zaznamenali výrazný rast aj v nákupe parfumov a kozmetiky, detských potrieb či auto-moto výrobkov.

  „Z dát vidíme, že Slováci podporujú domácich obchodníkov viac ako niektoré iné krajiny Európskej únie,“ doplnil Ivo Mrena zo Shoptetu, ktorý zabezpečuje fungovanie viac ako 6 000 slovenských online obchodov. V lokálnych e-shopoch nakupujeme častejšie ako obyvatelia Francúzska, Talianska, Írska, ale aj Rakúska.

  Jedným z dôvodov nakupovania na slovenských e-shopoch je väčšia bezpečnosť. „Slovenská obchodná inšpekcia pravidelne upozorňuje na nepoctivých predajcov, z ktorých mnohí majú sídlo mimo Slovenska, respektíve mimo Európskej únie. V takom prípade je škoda v podstate nevymáhateľná. E-shop so sídlom na Slovensku je zväčša bezpečnou voľbou,“ vysvetľuje Mrena.

  --- Reklama ---
  Slováci preferujú nákup v slovenských e-shopoch viac ako v zahraničných. Ukázali to dáta z Eurostatu za rok 2023 spolu s údajmi od Shoptet.Zdroj: Pexels

  Slovenskí online predajcovia na rozdiel od tých zahraničných tiež ponúkajú možnosť dobierky. Tento spôsob platby stále uprednostňuje vyše 40 % slovenských kupujúcich. V prospech domácich e-shopov hrajú aj praktické veci ako možnosť osobného vyzdvihnutia zadarmo či žiadna jazyková bariéra pri opise výrobkov, dodacích podmienkach alebo reklamácii.

  „Zároveň sa zväčšuje aj skupina ľudí, ktorá chce podporovať lokálnych výrobcov a predajcov. Online si dnes môžete kúpiť množstvo tovaru vrátane pôvodných slovenských výrobkov od oblečenia cez kozmetiku až po potraviny,“ poukazuje na nový trend zástupca Shoptetu.

  Väčšina slovenských internetových obchodov navyše posiela tovar rýchlo a môže sa pochváliť celkovo dobrým servisom, ktorý Slováci vyžadujú. „A to vrátane možnosti jednoducho vrátiť tovar do dvoch týždňov. V prípade e-shopov so sídlom mimo Slovenska, a najmä mimo EÚ, to môže byť podstatne komplikovanejšie,“ uzatvára Ivo Mrena zo Shoptetu.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pellegrini zložil sľub. Ujíma sa funkcie prezidenta Slovenskej republiky

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor