Viac

  Marec bol desiatym najteplejším mesiacom v rade

  Tohtoročný marec bol desiatym najteplejším mesiacom po sebe v histórii meraní. Teplota v priemere dosahovala 14,14 stupňa Celzia. V utorok o tom informoval program Európskej únie pre pozorovanie a monitorovanie Zeme Copernicus.

  --- Reklama ---

  Priemerná teplota v marci bola o jednu desatinu vyššia než v predchádzajúcom najteplejšom marci z roku 2016, čím sa stal najteplejším v histórii záznamov. Zároveň bol marec o 1,68 stupňa Celzia teplejší než odhadovaná priemerná teplota medzi rokmi 1850 až 1900.

  Podľa vedcov však nie sú rekordné teploty v tomto období úplne prekvapujúce a pripisujú ich klimatickému javu El Niňo, ktorý sa prejavuje zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.

  Tohtoročný marec bol desiatym najteplejším mesiacom po sebe v histórii meraní. Teplota v priemere dosahovala 14,14 stupňa Celzia.Zdroj: Pexels

  „Kombinácia (El Niňa) s neprirodzenými morskými horúčavami však spôsobila, že tieto rekordy vyrážajú dych,“ povedala odborníčka Jennifer Francisová z Woodwellovho klimatického výskumného centra.

  --- Reklama ---

  Marec bol desiatym mesiacom v rade, ktorý bol najteplejším v histórii meraní pre príslušný mesiac v roku, uviedol program Copernicus. Globálna teplota na povrchu mora dosiahla v priemere 21,07 stupňa Celzia, čo je najvyššia zaznamenaná mesačná hodnota a o niečo vyššia ako v mesiaci február.

  Zástupkyňa riaditeľa Copernicus Samantha Burgessová povedala, že marcové rekordné teploty nie sú výnimočné vzhľadom na iné mesiace v uplynulom roku, ktoré prekonali rekordy s väčšími rozdielmi, pričom poukázala na tohtoročný február alebo vlaňajší september.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí