Viac

  Mnohí Slováci si budú môcť prilepšiť o 450 eur. Príspevok sa týka tejto skupiny ľudí

  Poslankyne hnutia Progresívne Slovensko (PS) navrhujú prijať nový zákon o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa. Cieľom je nanovo zadefinovať a nastaviť príspevok na starostlivosť.

  --- Reklama ---

  Nárok naň by sa tak mal predĺžiť až do veku, keď deti nastupujú na povinnú školskú dochádzku. Zároveň navrhujú navýšiť sumu na 450 eur. Zmení sa aj nárok na jeho poberanie, a to tak, aby ho mohli využívať aj osoby, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko. Poslankyne chcú taktiež zaviesť súbeh tohto príspevku s rodičovským príspevkom, a to v prípade, ak sú v rodine dve alebo viac detí.

  Predkladateľky navrhujú, aby príspevok mohli čerpať všetci rodičia, ktorí sa preukážu pracovným pomerom. Účelom príspevku je taktiež podporenie zamestnanosti a vytvorenie podmienok, ktoré im umožnia zosúladiť ich pracovný, osobný a rodinný život.

  Poslankyne hnutia Progresívne Slovensko (PS) navrhujú prijať nový zákon o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa.Zdroj: Shutterstock

  „Nárok na príspevok na skôr narodené dieťa bude mať aj rodič, ktorý v tom čase poberá rodičovský príspevok na mladšie dieťa. Tento príspevok budú môcť využiť aj rodiny s deťmi, ktorým nevznikol nárok na tzv. predĺžený rodičovský príspevok podľa zákona o rodičovskom príspevku účinného od 1. augusta 2023. Ide o tých rodičov s deťmi, ktorí z rôznych dôvodov nestihli riadny zápis do materskej školy v mesiaci máj, a teda nemajú nárok poberať predĺžený rodičovský príspevok,“ uvádzajú poslankyne v návrhu.

  --- Reklama ---

  Dodávajú, že príspevok na predprimárne vzdelávanie dieťaťa budú môcť títo rodičia poberať dovtedy, kým im nevznikne nárok na predĺžený rodičovský príspevok, alebo kým ich dieťa nenastúpi na povinnú školskú dochádzku.

  Účelom predložených zmien je zvýšiť efektivitu čerpania príspevku na starostlivosť, ktorý sa podľa poslancov v súčasnosti veľmi málo čerpá. Je to najmä z dôvodu, že na Slovensku existuje aj rodičovský príspevok, na ktorý má nárok rodič každého dieťaťa do troch rokov a taktiež predĺžený rodičovský príspevok bez ohľadu na to, či rodič pracuje alebo nie.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur

  Pre ochranu detí v digitálnom priestore vznikne Centrum bezpečného internetu a okrem iného bude pripravený návrh pre úpravu liniek pomoci.

  Vznikne centrum určené na ochranu detí na internete

  Polícia obvinila 42-ročného muža z prečinu útoku na verejného činiteľa. Zavolal na tiesňovú linku a vyhrážal sa policajtovi zabitím.

  Muž sa na tiesňovej linke vyhrážal zabitím policajta: „Keby som mal nožík, zabijem ho na mieste!“

  Bratislavčan podával ľuďom opiáty, vytvoril u nich závislosť

  Rozsiahly požiar zasiahol v stredu chatrče v Stropkove v lokalite Za jarkom. Zhorelo deväť obydlí, v ktorých bývalo 46 obyvateľov.

  V osade v Stropkove horelo deväť chatrčí

  Juraj Slafkovský síce v ostatných troch zápasoch zámorskej NHL nebodoval, stále má šancu dostať sa na hranicu 20 gólov a 50 bodov v sezóne.

  Kapitán Montrealu vidí Slafkovského v budúcnosti ako jedného z najlepších krídelníkov v NHL

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň

  Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je novozvolený prezident a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 49 percent opýtaných.

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pelllegrini