Viac

    Slováci cítia tlak na osobné financie

    Sedemdesiatosem percent Slovákov si je istých, že dokážu každý mesiac zaplatiť všetky svoje účty. Avšak len 46 % uviedlo, že má taký príjem, ktorý im dáva istotu, že dokážu hospodáriť so svojimi peniazmi bez rizika nezaplatenia účtov alebo väčšieho zadlženia sa. Najväčší tlak pociťujú Slováci v strednom veku.

    --- Reklama ---

    Vyplýva to z januárového prieskumu spoločnosti Intrum na vzorke 20-tisíc Európanov, z toho tisíc Slovákov. „Väčšina Slovákov tvrdí, že sú schopní pokryť základné životné náklady, avšak na ostatné im zostáva málo. Aby sa udržali nad vodou, značne škrtia výdavky, a to aj na úkor zdravia,“ informuje výkonný riaditeľ Intrum Slovakia Martin Musil.

    Spotrebitelia na Slovensku profitujú z posilnenej finančnej disciplíny. V novembrovej vlne prieskumu 60 % plánovalo dôslednejšie sledovať, na čo míňajú svoje peniaze. Aktuálne v rámci prieskumu až 72 % respondentov potvrdilo, že tak aj robí. Sledujú svoje každodenné výdavky, ale súčasne menia aj nákupné zvyky.

    Len 46 % uviedlo, že má taký príjem, ktorý im dáva istotu, že dokážu hospodáriť so svojimi peniazmi bez rizika nezaplatenia účtov.Zdroj: Shutterstock

    „Najmä na Slovensku sme zaznamenali fenomén škrtenia domáceho rozpočtu. Viac ako polovica Slovákov sa začala obmedzovať, znižujú dobrovoľné výdavky, napríklad na tovar, či služby pre potešenie alebo spoločenské akcie. Zároveň v snahe znížiť sumu na nevyhnutné položky začala viac ako polovica ľudí uprednostňovať nákupy v diskontných predajniach,“ hovorí Musil.

    --- Reklama ---

    Takmer polovica Slovákov vníma budúcnosť pesimisticky. Až 45 % Slovákov verí, že ich finančná situácia bude horšia než situácia ich rodičov. Štyria z desiatich tvrdia, že ich problémy začali mať negatívny vplyv na ich blízke vzťahy. Mnohí sa tiež cítia zaseknutí a neschopní uskutočniť potrebné zmeny. Len 38 % Slovákov si myslí, že si dokáže nájsť lepšie platenú prácu.

    Viac ako polovica Slovákov tvrdí, že podniky vo všeobecnosti nie sú také ústretové, ako by sa od nich očakávalo, pokiaľ ide o finančné problémy, ktorým ako ich zákazníci v súčasnosti čelia. „Spoločnostiam odporúčame flexibilnejší prístup pri hľadaní platobných riešení. Vo väčšine prípadov totiž spotrebitelia neplatia účty, lebo toho nie sú schopní a nie preto, že nechcú. Za daných okolností je len málo pravdepodobné, že by programy agresívneho vymáhania dlhu boli účinné. Okrem toho môžu zvýšiť stres spotrebiteľov a zhoršiť ich už aj tak ťažkú situáciu,“ dodáva Musil.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Finančná správa vyzbierala vyše 90-tisíc eur v pokutách od nepoctivých podnikateľov

    Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

    Na Letisku v Bratislave evakuujú ľudí. Niekto tam nahlásil bombu

    Vybrané diaľničné obchvaty miest budú na Slovensku od štvrtka zadarmo

    Na Kysuciach sa zrazil vlak s osobným autom, vodička utrpela zranenia

    Podľa najnovších údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu sa ku koncu júna 2023 nachádzalo v krajine 2 158 verejných nabíjacích bodov.

    Na Slovensku pribúdajú nabíjačky pre elektromobily. Už je ich vyše 2000

    Polícia zadržala na hranici cudzinca, ktorý mal falošné doklady

    Doručovacia služba Packeta, súčasť medzinárodného holdingu Packeta Group, zaznamenala v uplynulom roku pozoruhodný rast.

    Packeta pripravuje novinku. Mení sa zásadná vec, zásielku si vyzdvihneš jednoduchšie

    V radoch ukrajinských síl bojujúcich proti ruskej invázii pred niekoľkými dňami padol slovenský občan Rastislav Gajdošík.

    Slovenský dobrovoľník padol pri obrane Ukrajiny