Viac

  Rakúska Strana Piva má šancu dostať sa po voľbách do parlamentu

  Rakúska Strana piva (die Bierpartei) bude kandidovať v jesenných parlamentných voľbách, a to aj napriek tomu, že sa jej dosiaľ nepodarilo od svojich prívržencov získať takú finančnú podporu, v akú dúfala. Oznámil to v utorok jej líder Dominik Wlazny, píše TASR podľa agentúry Reuters.

  --- Reklama ---

  Stranu piva používajúcu aj skratku BIER (pivo) založil v roku 2015 v podstate zo žartu lekár a punkrockový hudobník Wlazny, vystupujúci aj pod umeleckým menom Marco Pogo. Pre viaceré politické subjekty je teraz hrozbou, pretože vo voľbách by im mohla odlákať voličov. Hlasy by zrejme mohla odčerpať najmä ľavicovým stranám.

  Parlamentné voľby sa v Rakúsku budú konať na jeseň, najneskôr do októbra, pričom v prieskumoch verejnej mienky momentálne jasne vedie krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Jej odhadovaný zisk sa pohybuje až okolo 30 percent.

  „Áno, Strana piva bude kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Podpora, ktorú sme získali, je obrovská. To nám dáva motiváciu ísť do toho,“ povedal v utorok 37-ročný Wlazny.

  --- Reklama ---
  Rakúska Strana piva (die Bierpartei) bude kandidovať v jesenných parlamentných voľbách. Má šancu získať kreslá.Zdroj: Pexels

  V januári pritom avizoval, že potenciálna kandidatúra strany do volieb bude závisieť od toho, či sa jej do konca apríla podarí zvýšiť počet svojich členov z približne 1300 evidovaných na konci roka 2023 na 20.000 a pomocou príspevkov od nich si zabezpečiť financovanie. Dúfal, že takto vyzbiera až zhruba 1,2 milióna eur.

  V utorok priznal, že k vytýčeným cieľom má BIER ešte ďaleko. Zároveň však dodal, že stále narastajúca podpora ho povzbudila. „Splnili sme už viac ako polovicu z nášho (želaného) finančného cieľa. Náš pohár je už takpovediac poloplný a neustále sa doň sypú ďalšie peniaze,“ povedal Wlazny.

  Strana piva získala v dosiaľ posledných parlamentných voľbách z roku 2019 len 0,1 percenta hlasov. V prezidentských voľbách z roku 2022 však Wlazny vyvolal rozruch, keďže sa umiestnil na treťom mieste so ziskom 8,3 percenta. Aktuálne predvolebné prieskumy strane predpovedajú zisk v rozmedzí piatich až siedmich percent, pričom na vstup do parlamentu jej postačujú štyri percentá.

  Strana v minulosti založila svoju kampaň na vážnych aj menej vážnych témach, zasadzovala sa napríklad za zlepšovanie systému verejného zdravotníctva, ale aj za osadenie tzv. verejných pivných fontán vo Viedni.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  V českej Poslaneckej snemovni našli kokaín

  Až 61,6 percenta ľudí si myslí, že k spáchaniu atentátu na premiéra Roberta Fica najviac prispelo správanie opozičných politikov.

  Čo podľa Slovákov prispelo k spáchaniu atentátu na Roberta Fica? Toto sú výsledky prieskumu

  Belgicko sa zaviaže, že dodá Ukrajine do roku 2028 30 stíhačiek F-16, pričom prvé jej plánuje dodať už tento rok.

  Belgicko dodá Ukrajine 30 stíhačiek F-16

  Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie vojakov na Ukrajinu, uviedol poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

  Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu, hovorí minister zahraničných vecí

  Ak sa parlamentné voľby konali najbližší víkend, vyhrala by ich strana Smer-SD, ktorej by dalo hlas 21,8 percenta voličov.

  Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD s tesným náskokom pred PS

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí so vstupom krajiny do eurozóny. Poukázali na to výsledky prieskumu poľského CBOS.

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí s prijatím eura

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií