Viac

    Slováci by mohli čoskoro využívať digitálne euro. Má rozšíriť spôsob platenia

    Digitálne euro bude novým členom rodiny digitálnej hotovosti a rozšíri paletu možností, ako môžeme platiť. Ako ďalej uvádza výkonný riaditeľ úseku platobných systémov a peňažnej hotovosti v Národnej banke Slovenska Dušan Jurčák, po dvoch rokoch skúmania odštartovala na sklonku minulého roka Európska centrálna banka spoločne s centrálnymi bankami členských krajín eurosystému prípravnú etapu zavedenia digitálneho eura. Súčasťou plánu je počas dvoch rokov pripraviť a schváliť potrebnú legislatívu, pravidlá fungovania, prípravu infraštruktúry a výber poskytovateľov. Na konci tohto obdobia sa rozhodne, či tento ambiciózny projekt postúpi do finálnej fázy. Ak sa tak stane, rozhodne sa aj o dátume samotného spustenia.

    --- Reklama ---

    Ide o digitálnu formu hotovosti, ktorá bude dostupná vo všetkých kútoch eurozóny. Zásadnou výhodou bude podľa Jurčáka jej dostupnosť v off-line podobe. Tak, ako hotovosť v peňaženke. Medzi hlavné výhody podľa neho patrí napríklad povinná akceptácia v rámci krajín eurozóny, bezplatné použitie, či možnosť používať digitálne euro off-line. „Budeme nezávislejší s vyššou odolnosťou voči kybernetickým útokom. Ambíciou je vytvoriť systém pre celoeurópske platobné služby s cieľom zvýšiť efektívnosť a podporiť inovácie v oblasti platobných systémov,“ uvádza Jurčák.

    Nedostatočné kapacity pre centrálne banky

    Ako pokračoval, centrálne banky nebudú mať prístup k osobným údajom identifikujúcich používateľov, nebudú ukladať údaje. Platba digitálnym eurom ľudí nebude nič stáť. „Centrálne banky nemajú ani kapacity a ani chuť viesť komerčné retailové účty,“ vysvetľuje Jurčák. Už nebudete musieť myslieť na to, že si musíte pre istotu vybrať hotovosť. Budete mať možnosť vlastniť dve peňaženky. Jednu fyzickú vo vrecku, či taške a druhú digitálnu.

    Digitálne euro
    Shutterstock

    Postup bude jednoduchý. Najskôr si zriadite digitálnu peňaženku v komerčnej banke. Do svojej digitálnej peňaženky si vložíte peniaze, a to hotovostným vkladom alebo bezhotovostným prevodom z bankového účtu. Digitálne eurá, ktoré máte uložené v digitálnej peňaženke, môžete používať pri platení za tovary a služby. Ak sa rozhodnete, že peniaze, ktoré máte v digitálnej peňaženke, chcete vrátiť na svoj bankový účet, môžete tak urobiť hocikedy a previesť ich buď manuálne alebo na základe nastavenia automatického prevodného príkazu.

    --- Reklama ---

    Digitálne euro bude podľa odborníka možné použiť pri nákupe v potravinách či za lístok do kina. „Použijete ho pri všetkých elektronických platbách v kamenných obchodoch a v online priestore,“ pripomína Jurčák. Umožní priame platby, online a off-line, z digitálnej peňaženky pomocou mobilného telefónu alebo inteligentných hodiniek. „Pri cestách do iných krajín eurozóny nemusíte so sebou brať hotovosť. Navyše sa vyhnete poplatkom za výber hotovosti z bankomatov v celej eurozóne,“ informuje Jurčák.

    No ako dodal, ešte to chvíľu potrvá. Zo strany príslušných európskych inštitúcií je potrebné pripraviť potrebné zákony, reguláciu a podmienky pre prípadné uvedenie digitálneho eura do života. „Uvidíme, čo všetko prinesú nasledujúce dva roky,“ uzavrel Jurčák.

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    rady ohľadom kúpania

    Väčšina umelých i prírodných kúpalísk na Slovensku je v prevádzke. Kde sa neodporúča kúpanie?

    Súd v Trnave rozhodol. Juraj Csiffary bude vyšetrovaný vo väzbe za vraždu 31-ročnej Cynthie

    Zdanenie obchodných reťazcov by spôsobilo skokové zdraženie potravín, upozorňuje aliancia moderného obchodu

    2023 bude najteplejším

    Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, s teplotami do 32 stupňov Celzia

    Po tejto pracovnej pozícii je na Slovensku veľký dopyt. Najšikovnejší zarobia mesačne aj 1 700 eur

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Zavádzanie nových selektívnych daní nie je udržateľným spôsobom na riešenie deficitu, hovorí RÚZ

    ŠÚKL sťahuje z trhu jednu šaržu lieku na liečbu hyperkinetickej poruchy

    Manželka s ním odmietla piť, hodil po nej sekeru

    Jeden Slovák vypije ročne priemerne 10,5 litra čistého alkoholu. Z nového prieskumu WHO vyplývajú hrozivé údaje