Viac

  Česi uviazli na Veľkej Svišťovke, horskí záchranári upozorňujú na zimné podmienky

  Horská záchranná služba (HZS) dôrazne upozorňuje návštevníkov a turistov, že v horách už prevládajú zimné podmienky. Podľa jej informácií sa na chodníkoch vo Vysokých Tatrách nachádza súvislá vrstva nového snehu, ktorý miestami dosahuje výšku 30 až 50 cm. Uviedla to v súvislosti s nočnou záchrannou akciou na Veľkej Svišťovke v Tatrách, na ktorej vrchole uviazla v piatok dvojica českých turistov.

  --- Reklama ---
  Reklama
  Reklama

  Žiadosť o pomoc pre Čechov prišla v podvečerných hodinách. Turisti zišli z turistického chodníka a uviazli na spomínanom vrchole, pričom boli vystavení silnému vetru so snežením a nedokázali ďalej samostatne pokračovať. Na pomoc im odišlo osem horských záchranárov zo Starého Smokovca.

  „Celú záchrannú akciu komplikoval silný vietor, kvôli ktorému museli záchranári postupovať pozemne a nebolo možné využiť lanovku v Tatranskej Lomnici,“ opísala HZS. Záchranárom sa dvojicu podarilo nájsť, zateplili ju a poskytli jej teplé nápoje. Následne Čechov evakuovali do Tatranskej Lomnice, kde na vlastnú žiadosť pokračovali samostatne. Záchranná akcia bola ukončená pred polnocou.

  Horskí záchranári zároveň opäť raz pripomínajú, že s príchodom zimného ročného obdobia sa skracujú dni. Z tohto dôvodu je podľa nich nutné akúkoľvek aktivitu v horách prispôsobiť dennému svetlu a byť vybavený svetelnými zdrojmi. „Zároveň chceme apelovať na návštevníkov hôr, že pokiaľ budú počas pobytu v horách vystavení zlému počasiu, aby prehodnotili možnosť návratu, nakoľko výstup je voliteľný, ale zostup je povinný,“ zdôraznili.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  spot_img

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Takto vyzerala streľba na Donalda Trumpa. Útočník je mŕtvy, hlásia zranených

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro