Viac

  Ruská armáda nemá protizbraň na americké rakety ATACMS, tvrdí prominentný ruský milbloger

  Na ruskej strane pravdepodobne narastajú obavy z rakiet dlhého doletu ATACMS, ktoré Ukrajine dodali Spojené štáty.

  --- Reklama ---

  Ako referuje web Kyiv Post, kým v Kremli sa k týmto zbraniam postavili zdanlivo ľahostajne. Poprední ruskí milblogeri vyjadrili strach z používania takýchto rakiet. Ukrajinskí obrancovia tento týždeň premiérovo použili rakety ATACMS na bojisku, pričom prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že „sa osvedčili“.

  Putin o raketách ATACMS povedal, že bolo „ďalšou chybou zo strany Spojených štátov“ poskytnúť ich Ukrajine. Dodal, že „to len predĺžuje agóniu“. Putinov prívrženec na sociálnych sieťach napísal, že Ukrajinci si rakety ATACMS vyžiadali od Američanov, pretože sa boja obrovskej sily ruskej armády.

  Odborníci majú iný názor

  Putinovo vyhlásenie, že rakety ATACMS nebudú mať žiadny vplyv na situáciu na bojisku, však nezdieľajú viacerí prominentní vojnoví korešpondenti. Jeden prominentný ruský milbloger, ktorý informoval o utorňajšom útoku Ukrajincov raketami ATACMS, vyhlásil, že ruská armáda nemá prakticky žiadnu schopnosť prispôsobiť sa novej hrozbe. Napísal: „Je zbytočné písať o skutočnosti, že ‚musíme vyvodiť závery, aby sa to nestalo‘ znova. Toto sa bude opakovať, pokiaľ bude vojna pokračovať. Musíme byť na to pripravení.“

  --- Reklama ---

  Ďalší vojenský bloger tiež nesúhlasil s Putinovým hodnotením a povedal, že príchod ATACMS na bojisko by si mal vynútiť „úpravy stratégie armádneho letectva“. Inak sa podľa neho zopakuje situácia s Čornobajivkou v Chersonskej oblati, kde Rusi v závere minulého roka pri svojom masívnom ústupe nechali Ukrajincom množstvo techniky a dokonca i vrtuľníky. Iný milbloger, v priamom kontraste s Putinom, zasa povedal: „Tento útok možno ľahko nazvať jedným z najbolestivejších v doterajšom priebehu (špeciálnej vojenskej operácie).“

  ATACMSZdroj: Shutterstock

  Efektívna zbraň

  Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) tvrdí, že dodanie rakiet ATACMS vedie k podobnej situácii, ktorá nastala v júni 2022. Vtedy Kyjiv dostal raketomety HIMARS. Raketomety umožnili ukrajinským silám odštartovať významnú bombardovaciu kampaň. Táto kampaň podporila ukrajinské protiofenzívne operácie v Chersonskej a Charkivskej oblasti, keďže zasiahla ruské muničné sklady. Podľa ISW rakety dlhého doletu ATACMS s kazetovou muníciou umožnia ukrajinským silám vykonávať útoky na ruské letiská, ktoré môžu vo väčšej miere zničiť ruské lietadlá a iné prostriedky.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Trapas amerického prezidenta. Biden na summite NATO predstavil Zelenského ako Putina

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pellegrini

  So slovenčinou sa dohovoríš aj v zahraničí. Študenti sa ju učia v týchto štátoch sveta

  Žena zahynula po útoku medveďa počas turistiky v rumunských Južných Karpatoch. Medveďa policajti zastrelili.

  V Karpatoch medveď zabil mladú ženu

  Slovenský prezident Peter Pellegrini uviedol, že Slovensko prispeje do balíka finančnej pomoci pre Ukrajinu.

  Pellegrini: Slovensko finančne podporí Ukrajinu

  Brazílska federálna polícia obvinila bývalého prezidenta Jaira Bolsonara z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna brazílskych realov.

  Brazílsky exprezident je obvinený z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna realov

  Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) ponúkol pomoc kyjevskej detskej nemocnici s umiestnením ťažko chorých detí.

  NÚDCH ponúkol pomoc zasiahnutej kyjevskej detskej nemocnici

  Rusko v pondelok vykonalo rozsiahly raketový útok na Ukrajinu. Terčom sa stalo aj hlavné mesto Kyjiv či Kryvyj Rih v Dnipropetrovskej oblasti.

  Ruský útok zasiahol najväčšiu detskú nemocnicu v Kyjive

  Parlamentné voľby vo Francúzsku vyhrala ľavica