Viac

  Militanti z hnutia Hamas pravdepodobne použili zbrane z KĽDR

  Zbrane použité počas útoku na Izrael 7. októbra pravdepodobne pochádzali z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). Vyplýva to z analýzy videa militantného hnutia Hamas a zhabaných zbraní, Pchjongjang však odmieta obvinenia z dodávky zbraní Hamasu. TASR informuje podľa správy agentúry AP.

  --- Reklama ---

  Podľa odborníkov používali teroristi z Hamasu raketomet F-7 vyrobený v KĽDR, ktorý vychádza ručnej protitankovej zbrane RPG-7 sovietskej výroby. Pre nízku hmotnosť a možnosť opätovného použitia je veľmi obľúbený v armádach a medzi militantmi po celom svete.

  KĽDR môže mať na svedomí dodávky zbraní HamasuZdroj: Shutterstock

  N.R. Jenzen-Jones, odborník na zbrane zo spoločnosti Armament Research Services, upozornil na niekoľko podstatných rozdielov medzi oboma zbraňami, ktoré dokazujú, že zbrane Hamasu pochádzajú z KĽDR. Najvýraznejší je charakteristický červený pruh na F-7. Považuje tiež túto zbraň za vhodnejšiu na boj proti pechote ako proti obrneným vozidlám. Identitu zbraní potvrdili aj vojenskí predstavitelia Kórejskej republiky.

  Jenzen-Jones pre agentúru AP uviedol, že prítomnosť zbraní z KĽDR na Blízkom východe nie je prekvapením, pretože Pchjongjang dlhodobo podporuje Hamas. Zbrane z KĽDR sa v tejto oblasti vyskytli aj v minulosti.

  --- Reklama ---

  Odborníci na propagandistických videách Hamasu určili aj protitankovú riadenú strelu Bulsae (9M133 Kornet) a samopal vz.58. Pôvodne československú zbraň používajú aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

  Dodávky zbraní Hamasu sa podľa odborníkov dostávajú z KĽDR cez Irán. Poukazuje na to incident z decembra roku 2009. Lietadlo KĽDR vtedy pristálo v Bangkoku, aby cestou do Iránu doplnilo palivo. Thajské úrady ho zadržali a na palube odhalili 35 ton zbraní.

  Agentúra AP oslovila diplomatické misie KĽDR a Iránu pri Organizácii Spojených národov (OSN) a požiadala o komentár, ani jedna však neodpovedala.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Celkovo 994 antisemitských incidentov zaznamenali v Nemecku v prvom mesiaci vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

  Nemecko zažilo od 7. októbra takmer 1000 antisemitských incidentov

  Americká, európska a ukrajinská polícia zadržali lídra hackerskej skupiny operujúcej z Ukrajiny. Gang pracoval s ransomvérom.

  Policajti z viacerých krajín na Ukrajine zadržali lídra hackerskej skupiny

  Nepriaznivé zimné počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať obetí na životoch a 23 zranených.

  Nepriaznivé počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať mŕtvych

  Súd v Pekingu v pondelok otvoril nové pojednávanie v prípade odškodného pre rodiny pasažierov zmiznutého letu MH370.

  Príbuzní pasažierov zmiznutého letu Malaysia Airlines žiadajú nové vyšetrovanie

  Straty ruskej armády na Ukrajine sú obrovské

  Rusko na Ukrajine za posledných 6 týždňov stratilo najviac vojakov od začiatku invázie

  V Českej republike sa v pondelok koná veľký štrajk proti vládnemu konsolidačnému balíčku.

  V Česku prebieha rozsiahly štrajk učiteľov

  Ruská armáda oznámila, že postúpila severozápadne a juhovýchodne od mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

  Rusi obsadili časť priemyselnej zóny v meste Avdijivka

  Izrael zabil na Západnom brehu Jordánu najmenej osem ľudí, tvrdia Palestínčania