Viac

  Prieskum ukázal, ako sa správajú Slováci, keď sa snažia šetriť

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Lacnejšiu dovolenku alebo jej zrušenie si v prípade finančných ťažkostí vyberie 55 % respondentov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  --- Reklama ---

  Výdavky na zábavu, ako sú napríklad návštevy reštaurácií či kina, obmedzí v prípade šetrenia 54 % opýtaných. Možnosť úspor prostredníctvom obmedzenia nákupu potravín len na tie najnutnejšie si vybralo 46 % domácností. Na konci roka 2022 si znižovanie spotreby energií ako možnosť šetrenia vybralo 52 % domácností, v súčasnosti je to 41 % z nich.

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.Zdroj: Shutterstock

  „V prípade nepriaznivej zmeny finančnej situácie Slováci celkom oprávnene uvažujú predovšetkým o úsporách za nákup tovaru a služieb, ktoré nie sú nutné. Slovensko naďalej reguluje ceny energií a Slováci už nevidia veľký priestor na úspory nákladov na energie. Ďalej sa tiež veľmi snažia, aby nemuseli obmedziť rozpočet na vzdelávanie a záujmové aktivity svojich detí,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

  Podiel respondentov, ktorí by sa snažili obmedziť výdavky spojené so zdravím, sa medziročne znížil z 28 % na 23 %. Klesol aj počet rodičov, ktorí by obmedzili výdavky na vzdelávanie a voľnočasové aktivity svojich detí z 12 % na 10 %.

  --- Reklama ---

  „Viac ako tretina mužov a viac ako štvrtina žien by nepriaznivú finančnú situáciu riešila využitím vlastných úspor. Takmer desatina respondentov by sa tiež pokúsila dohodnúť s veriteľmi na úprave splátok svojich záväzkov,“ dodala Palendalová s tým, že Slováci sa na príbuzných alebo na niektorú z finančných inštitúcií so žiadosťou o pôžičku obrátia len výnimočne.

  Formu pôžičky by na riešenie zlej finančnej situácie využilo 5 % mužov a 3 % žien. Uprednostnili by pritom pôžičku od príbuzných alebo priateľov.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy